fotelik dla 10 miesięcznego dziecka

Witam czy musze juz zmienić fotelik mój syn jeździ w maxi cosi ma 10 miesięcy i wazy 11 kg siedzi sam i moje pytanie kiedy mam mu zmienić fotelik

Aga
Odpowiedż eksperta

Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego fotelika należy pamiętać, że niemowlęta do ukończenia 1 roku życia i osiągnięcia 13 kg musza być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Zachęcamy jednak, aby dziecko jeździło w takim foteliku jak najdłużej, nawet do 4 roku życia, ponieważ w ten sposób jest znacznie lepiej chronione podczas ewentualnego zderzenia czy nagłego hamowania. W Polsce można już bez problemu nabyć foteliki przedziałach wagowych 9-18 kg lub 9-25 kg, które można montować tyłem do kierunku jazdy.

W zapytaniu nie została wskazana kategoria wagowa fotelika, w którym obecnie jest przewożone dziecko. Zakładając, że jest to fotelik 0-13 kg, najlepszy moment na zmianę to ten, gdy waga dziecka przekroczy 12 kg. Jeśli jednak głowa dziecka wystaje poza obręb fotelika lub pojawia się problem z poprawnym zapięciem pasów fotelika, to także znak, że czas na nowy egzemplarz. Nie należy jednak zwracać uwagi na takie czynniki, jak nóżki wystające z fotelika, czy samodzielne siadanie. Są to zupełnie normalne kwestie i stanowią powodu do zmiany fotelika na większy. 

Warto również pamiętać, że choć syn obecnie ma już 11 kg, to osiągnięcie wagi 12-13 kg nastąpi najprawdopodobniej dopiero za 2 miesiące. Niemowlęta bardzo szybko rosną w ciągu swoich pierwszych miesięcy życia, dlatego rodzicom często wydaje się, że będą musieli wymienić fotelik szybciej niż zakładali. Około 9 miesiąca proces ten zaczyna jednak nieco spowalniać i dopiero około 1 roku życia, dziecko wyrasta ze swojego pierwszego fotelika. Oczywiście wiele zależy od indywidualnego rozwoju dziecka, dlatego pod uwagę należy wziąć dodatkowe czynniki, o których mowa była powyżej. 

Maciej Lis
Ekspert bezpieczeństwa
Pasjonat motoryzacji - miłośnik ekstremalnego off-roadu, pojazdów klasycznych. Na co dzień zajmuje się odbudową pojazdów zabytkowych. Zajmuje się tematem bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych od 12 lat.
Średnia ocena: /5 na podstawie 0 opinii

fotelik dla 10 miesięcznego dziecka

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Fotelik Lars Plus
Lionelo
Ocena: 5/5 (7 opinii)
Fotelik BASTIAN ISOFIX
Lionelo
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Fotelik Caretero Combo
Caretero
Ocena: 5/5 (7 opinii)
Fotelik Select
Babycode
Ocena: 5/5 (6 opinii)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Tanie foteliki kontra drogie, czy warto przepłacać?
Które foteliki wypadają najlepiej w testach zderzeniowych?
Fotelik dla niemowlaka - z bazą czy bez?
Na jakie specyfikacje należy zwracać uwagę podczas zakupu fotelika samochodowego?

Podobne pytania

Przewożenie dziecka na przednim fotelu
Co to jest adapter do pasów dla dzieci?
Fotelik dla 10msc dziecka
Dziecko nie lubi fotelika - Co zrobić?
Znajdz nas na yotube