Podróżując z dzieckiem każdy rodzic chce w jak najlepszym stopniu zatroszczyć się o bezpieczeństwo swojej pociechy. Z tego względu coraz więcej osób wybiera tylko certyfikowane foteliki, które uzyskały odpowiednią liczbę gwiazdek w testach zderzeniowych. Ich wyniki są podawane do powszechnej wiadomości każdego roku. Sprawdzamy, które z najnowszych modeli wypadły najlepiej w 2020 roku.

W jakim celu przeprowadza się testy zderzeniowe na fotelikach?
W sprzedaży dostępnych jest obecnie setki fotelików. Można je spotkać w profesjonalnych sklepach, w Internecie, a nawet w marketach. Nie wszystkie jednak spełniają wymogi bezpieczeństwa. Wiele z nich jest wielką niewiadomą, ponieważ nikt nie sprawdza ich bezpieczeństwa. Spełniają wyłącznie minimalne wymogi techniczne określone przez normę ECE R44-03 lub ECE R44-04. Nie są jednak przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. W tym celu w kilku niezależnych organizacjach przeprowadza się specjalne testy na podstawie których można ocenić jak poszczególne foteliki wypadają w testach zderzeniowych, które jako jedyne weryfikują ich bezpieczeństwo. Największym zainteresowaniem cieszą się testy wykonywane przez niemieckie stowarzyszenie ADAC. Które foteliki na podstawie badań przeprowadzanych przez tę organizację wypadają najlepiej?

Najlepsze foteliki dla dzieci 2020
ADAC bada foteliki w różnych kategoriach, dlatego oprócz właściwej ochrony podczas zderzeń foteliki powinny odznaczać się również łatwością montażu i obsługi, a także ergonomię. Oprócz tego foteliki mogą zdobyć punkty ujemne lub dodatnie za bezpieczeństwo zastosowanych materiałów, a także łatwość czyszczenia. Następnie wszystkie noty są podliczane i wystawiana jet jedna z pięciu ocen. Ich skala jest odwrotna do tej którą stosujemy w Polsce, dlatego dla ułatwienia odczytania fotelikom przyznaje się gwiazdki. W testach przeprowadzonych w 2020 roku najwyższą liczbę gwiazdek uzyskały foteliki Maxi-Cosi Coral z bazą FamilyFix3, Nuna Pipa Next z bazą Pipa Next oraz Silver Cross Dream z bazą Dream i-Size. Ocenę dobrą otrzymało 18 modeli, a 6 zadowalającą. W tym roku żaden model nie otrzymał noty niedostatecznej.