Czy fotelik ma datę ważności?

Ostatnio przeczytałam w gazecie stwierdzenie, że foteliki samochodowe posiadają datę ważności. Bardzo mnie to zaskoczyło, a potem zaczęłam się zastanawiać, że może rzeczywiście niektóre elementy zużywają się i fotelik po dłuższym czasie nie nadaje się do stosowania. Mąż jednak tłumaczy, że to producenci fotelików rozsiewają takie teorie, ponieważ chcą napędzić sprzedaż. Jak jest naprawdę i skąd mam wiedzieć jak długo można stosować konkretny fotelik?

Anna W
Odpowiedż eksperta

Termin przydatności to nie spisek producentów, tak jak twierdzi Pani mąż, ale fakt. Foteliki samochodowe, choć może się to wydawać zaskakujące posiadają określony czas żywotności, którego przekroczenie dyskwalifikuje go na ogół z użytku.

Kupując nowy fotelik, nawet jeśli odpowiednio o niego dbamy i utrzymujemy w czystości, to musimy liczyć się z tym, że z czasem niektóre elementy zużywają się, w szczególności te ruchome. Na fotelik oddziałują również siły podczas jazdy samochodem oraz temperatury - szczególnie mróz i upały. Kupując używany egzemplarz lub stosując fotelik po rodzeństwie możemy nieświadomie narażać dziecko na uszczerbek na zdrowiu.

Nie ma jednakowej daty ważności dla wszystkich fotelików, ponieważ dużo zależy od jakości zastosowanych materiałów. Przyjmuje się jednak, że fotelików z kategorii 0-13 kg nie powinno się stosować przez dłuższy czas niż 4 lata, 9-18 kg nie dłużej niż 6 lat, a foteliki 15-36 kg do 9 lat. Niektórzy producenci określają maksymalny czas użytkowania, a w niektórych krajach foteliki posiadają obowiązkowo specjalne nalepki z datą przydatności. 

Należy o tym pamiętać, jeśli planujemy zatrzymać fotelik dla kolejnego dziecka lub podarować go drugiej osobie. To samo dotyczy zakupu używanego fotelika - nawet jeśli jest w świetnym stanie wizualnym, to technicznie może już nie być do końca sprawny. Warto mieć na uwadze, że fotelik jest najważniejszą częścią wyprawki. Możemy kupić używany wózek, łóżeczko, czy ubranka, jednak przy wyborze fotelika, który ma zapewniać dziecku bezpieczeństwo nie powinniśmy ryzykować.

Jan Nowakowski
Super ekspert
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore
Opinie (0)

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Fotelik LUPI
Fun Baby
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Fotelik NEO
Sindo
Ocena: 5/5 (2 opinie)
BeSafe iZi Kid X2 i-Size
BeSafe
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Britax Roemer King II LS
Britax Römer
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Jak zamontować fotelik z systemem ISOFIX?
Pasy bezpieczeństwa czy system ISOFIX? Co jest bezpieczniejsze?
Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu fotelika samochodowego
Co musisz wiedzieć kupując pierwszy fotelik dla dziecka?

Podobne pytania

Dziecko nie lubi fotelika - Co zrobić?
Czy fotelik ma datę ważności?
Jaka opinia o Smart Kid Belt?
Przewożenie dziecka na przednim fotelu