Przewożenie dziecka na przednim fotelu

Czy wożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest zgodne z prawem? Jeżdżę codziennie ze swoim czterolatkiem do przedszkola i wolę kiedy siedzi obok mnie. Wiem, że będę mogła odpowiednio szybko zareagować, jeśli będzie potrzebować pomocy. Czy nie zatrzyma mnie z tego powodu policja?

Adam
Odpowiedż eksperta

Polskie prawo nie zabrania montowania do fotelików samochodowych na siedzeniu pasażera. Zgodnie z przepisami, dziecko może więc siedzieć obok kierowcy. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla malucha. 

Wożenie dziecka na przednim fotelu ma jednak swoje plusy. Przede wszystkim dziecko ma kontakt wzrokowy z rodzicem, jest więc spokojniejsze, szczególnie jeśli w samochodzie nie jedzie nikt inny poza kierowcą. Dzięki temu również rodzić nie musi mieć obaw, że z dzieckiem dzieje się coś złego, a on tego nie widzi. 

Wożąc dziecko w foteliku RWF na przednim siedzeniu trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy - wyłączeniu poduszki powietrznej dla pasażera. Aktywna poduszka może być bardzo niebezpieczna dla dziecka. Prędkość z jaką się otwiera może sięgać nawet 300 km/h. W takcie kolizji może uderzyć z ogromną siłą w tył fotelika narażając dziecko na wstrząs mózgu, uszkodzenia kręgosłupa oraz urazy wewnętrzne. Według statystyk, duża część dzieci nie przeżywa takich wypadków. Należy więc bezwzględnie pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej w fotelikach 0-13 kg oraz 9-18 kg. W przypadku fotelików montowanych przodem problem jest nieco mniejszy, jednak wszystko zależy od rodzaju fotelika, stopnia bezpieczeństwa oraz wielu innych czynników, dlatego w tym przypadku również nie warto igrać z losem i wyłączyć poduszkę powietrzną. 

Mimo że według prawa dziecko może jeździć w foteliku na przednim siedzeniu, to o ile nie istnieje taka konieczność, bezpieczniej jest przewozić je z tyłu. Miejsce to zapewnia lepszą ochronę przy różnych typach kolizji. Jeżeli martwi się Pani o to, co dzieje się z dzieckiem podczas jazdy, warto zainwestować w specjalne lusterka, które pozwolą obserwować pociechę.

Jan Nowakowski
Super ekspert
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore
Średnia ocena: /5 na podstawie 3 opinii

Przewożenie dziecka na przednim fotelu

Ekspert
*.*.*.*.157
Data: 2019-06-26 09:48:32
dziecko powinno znajdować się z tyłu pojazdu
olek
*.*.*.*.23
Data: 2019-06-07 11:32:59
bezwzględnie wyłączyć poduszkę - wyłącznie odcina prąd do ładunku w poduszce, ale osobiście - ja bym dziecko woził z tyłu.
olek
*.*.*.*.23
Data: 2019-06-07 10:06:14
bezwzględnie wyłączyć poduszkę - wyłącznie odcina prąd do ładunku w poduszce, ale osobiście - ja bym dziecko woził z tyłu.

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Nosidło Adventure Pac
Kiddy
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Fotelik Caretero Sport Classic
Caretero
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Fotelik Disney minnie nania
Nania
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Nosidełko ISA
Lionelo
Ocena: 5/5 (3 opinie)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Jak poprawnie zamontować fotelik rowerowy?
Z dzieckiem na rower - o czym należy pamiętać?
Wymogi prawne fotelików dla dzieci w 2019 roku
Jak wybrać fotelik rowerowy?

Podobne pytania

Przewożenie dziecka na przednim fotelu
Jak prawidłowo używać adaptera do pasów?
Dziecko nie lubi fotelika - Co zrobić?
Adapter do pasów bezpieczeństwa Smart Kid Belt - czy warto kupić?