Przewożenie dziecka na przednim fotelu

Czy wożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest zgodne z prawem? Jeżdżę codziennie ze swoim czterolatkiem do przedszkola i wolę kiedy siedzi obok mnie. Wiem, że będę mogła odpowiednio szybko zareagować, jeśli będzie potrzebować pomocy. Czy nie zatrzyma mnie z tego powodu policja?

Adam
Odpowiedż eksperta

Polskie prawo nie zabrania montowania do fotelików samochodowych na siedzeniu pasażera. Zgodnie z przepisami, dziecko może więc siedzieć obok kierowcy. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla malucha. 

Wożenie dziecka na przednim fotelu ma jednak swoje plusy. Przede wszystkim dziecko ma kontakt wzrokowy z rodzicem, jest więc spokojniejsze, szczególnie jeśli w samochodzie nie jedzie nikt inny poza kierowcą. Dzięki temu również rodzić nie musi mieć obaw, że z dzieckiem dzieje się coś złego, a on tego nie widzi. 

Wożąc dziecko w foteliku RWF na przednim siedzeniu trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy - wyłączeniu poduszki powietrznej dla pasażera. Aktywna poduszka może być bardzo niebezpieczna dla dziecka. Prędkość z jaką się otwiera może sięgać nawet 300 km/h. W takcie kolizji może uderzyć z ogromną siłą w tył fotelika narażając dziecko na wstrząs mózgu, uszkodzenia kręgosłupa oraz urazy wewnętrzne. Według statystyk, duża część dzieci nie przeżywa takich wypadków. Należy więc bezwzględnie pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej w fotelikach 0-13 kg oraz 9-18 kg. W przypadku fotelików montowanych przodem problem jest nieco mniejszy, jednak wszystko zależy od rodzaju fotelika, stopnia bezpieczeństwa oraz wielu innych czynników, dlatego w tym przypadku również nie warto igrać z losem i wyłączyć poduszkę powietrzną. 

Mimo że według prawa dziecko może jeździć w foteliku na przednim siedzeniu, to o ile nie istnieje taka konieczność, bezpieczniej jest przewozić je z tyłu. Miejsce to zapewnia lepszą ochronę przy różnych typach kolizji. Jeżeli martwi się Pani o to, co dzieje się z dzieckiem podczas jazdy, warto zainwestować w specjalne lusterka, które pozwolą obserwować pociechę.

Maciej Lis
Ekspert bezpieczeństwa
Pasjonat motoryzacji - miłośnik ekstremalnego off-roadu, pojazdów klasycznych. Na co dzień zajmuje się odbudową pojazdów zabytkowych. Zajmuje się tematem bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych od 12 lat.
Średnia ocena: /5 na podstawie 4 opinii

Przewożenie dziecka na przednim fotelu

Marcin
*.*.*.*.37
Data: 2020-02-07 08:19:51
a jak się ma sytuacja w przypadku adaptera Smart Kid Belt ?
Ekspert
*.*.*.*.157
Data: 2019-06-26 09:48:32
dziecko powinno znajdować się z tyłu pojazdu
olek
*.*.*.*.23
Data: 2019-06-07 11:32:59
bezwzględnie wyłączyć poduszkę - wyłącznie odcina prąd do ładunku w poduszce, ale osobiście - ja bym dziecko woził z tyłu.
olek
*.*.*.*.23
Data: 2019-06-07 10:06:14
bezwzględnie wyłączyć poduszkę - wyłącznie odcina prąd do ładunku w poduszce, ale osobiście - ja bym dziecko woził z tyłu.

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Fotelik NEO
Sindo
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Nakładka PUMA
Caretero
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Nosidełko sportowe Easy Fit
Chicco
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Fotelik Caretero Sport Classic
Caretero
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Tanie foteliki kontra drogie, czy warto przepłacać?
Które foteliki wypadają najlepiej w testach zderzeniowych?
Fotelik dla niemowlaka - z bazą czy bez?
Na jakie specyfikacje należy zwracać uwagę podczas zakupu fotelika samochodowego?

Podobne pytania

Przewożenie dziecka na przednim fotelu
SELECT BABYCODE czy Lionelo Sander
Isofix
Co to jest adapter do pasów dla dzieci?
Znajdz nas na yotube