Przewożenie dziecka na przednim fotelu

Czy wożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest zgodne z prawem? Jeżdżę codziennie ze swoim czterolatkiem do przedszkola i wolę kiedy siedzi obok mnie. Wiem, że będę mogła odpowiednio szybko zareagować, jeśli będzie potrzebować pomocy. Czy nie zatrzyma mnie z tego powodu policja?

Adam
Odpowiedż eksperta

Polskie prawo nie zabrania montowania do fotelików samochodowych na siedzeniu pasażera. Zgodnie z przepisami, dziecko może więc siedzieć obok kierowcy. Nie jest to jednak najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla malucha. 

Wożenie dziecka na przednim fotelu ma jednak swoje plusy. Przede wszystkim dziecko ma kontakt wzrokowy z rodzicem, jest więc spokojniejsze, szczególnie jeśli w samochodzie nie jedzie nikt inny poza kierowcą. Dzięki temu również rodzić nie musi mieć obaw, że z dzieckiem dzieje się coś złego, a on tego nie widzi. 

Wożąc dziecko w foteliku RWF na przednim siedzeniu trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy - wyłączeniu poduszki powietrznej dla pasażera. Aktywna poduszka może być bardzo niebezpieczna dla dziecka. Prędkość z jaką się otwiera może sięgać nawet 300 km/h. W takcie kolizji może uderzyć z ogromną siłą w tył fotelika narażając dziecko na wstrząs mózgu, uszkodzenia kręgosłupa oraz urazy wewnętrzne. Według statystyk, duża część dzieci nie przeżywa takich wypadków. Należy więc bezwzględnie pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej w fotelikach 0-13 kg oraz 9-18 kg. W przypadku fotelików montowanych przodem problem jest nieco mniejszy, jednak wszystko zależy od rodzaju fotelika, stopnia bezpieczeństwa oraz wielu innych czynników, dlatego w tym przypadku również nie warto igrać z losem i wyłączyć poduszkę powietrzną. 

Mimo że według prawa dziecko może jeździć w foteliku na przednim siedzeniu, to o ile nie istnieje taka konieczność, bezpieczniej jest przewozić je z tyłu. Miejsce to zapewnia lepszą ochronę przy różnych typach kolizji. Jeżeli martwi się Pani o to, co dzieje się z dzieckiem podczas jazdy, warto zainwestować w specjalne lusterka, które pozwolą obserwować pociechę.

Maciej Lis
Ekspert bezpieczeństwa
Pasjonat motoryzacji - miłośnik ekstremalnego off-roadu, pojazdów klasycznych. Na co dzień zajmuje się odbudową pojazdów zabytkowych. Zajmuje się tematem bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych od 12 lat.
Średnia ocena: /5 na podstawie 3 opinii

Przewożenie dziecka na przednim fotelu

Ekspert
*.*.*.*.157
Data: 2019-06-26 09:48:32
dziecko powinno znajdować się z tyłu pojazdu
olek
*.*.*.*.23
Data: 2019-06-07 11:32:59
bezwzględnie wyłączyć poduszkę - wyłącznie odcina prąd do ładunku w poduszce, ale osobiście - ja bym dziecko woził z tyłu.
olek
*.*.*.*.23
Data: 2019-06-07 10:06:14
bezwzględnie wyłączyć poduszkę - wyłącznie odcina prąd do ładunku w poduszce, ale osobiście - ja bym dziecko woził z tyłu.

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Fotelik Kappa
Espiro
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Maxi-Cosi 2wayPearl (2015) (i-Size)
Maxi-Cosi
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Fotelik HUGGI ISOFIX
Caretero
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Nakładka PUMA
Caretero
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Jak wybrać używany fotelik samochodowy?
Adapter do pasów dla dzieci
Adapter do pasów dla kobiet w ciąży
Fotelik dla dziecka w samolocie

Podobne pytania

Przewożenie dziecka na przednim fotelu
Co to jest adapter do pasów dla dzieci?
fotelik dla 10 miesięcznego dziecka
Jak prawidłowo używać adaptera do pasów?