Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego wiele osób przed zakupem poszukuje informacji na ten temat. Niestety w sieci możemy znaleźć często sprzeczne opinie, zarówno w temacie poszczególnych modeli, jak również kryteriów, którymi należy kierować się przy wyborze. Z pomocą w podjęciu właściwej decyzji przychodzą niezależne organizacje, które przeprowadzają badania na fotelikach i testują je pod względem bezpieczeństwa. Które modele fotelików są więc w praktyce najlepsze?

Testy fotelików ADAC
Obecnie na całym świecie działa kilka podmiotów, które badają foteliki samochodowe. Są to między innymi takie organizacje, jak: ANWB, ÖAMTC, Stiftung, Test Plus i Warentest. Najpopularniejsze w tej branży są jednak testy wykonywane przez niemieckie stowarzyszenie Allgemeiner Deutsher Automobil-Club (ADAC). Testy są respektowane na całym świecie ze względu na ich restrykcyjność, która jest o 50% większa niż w przypadku normy R4404. Podczas ustalania rankingu, przeprowadza się testy zderzeniowe, podczas których bierze się pod uwagę takie kryteria jak: bezpieczeństwo, łatwość obsługi fotelika, ergonomia, materiały wykorzystane do produkcji i łatwość w utrzymaniu w czystości. Oceny są przyznawane według sześciostopniowej skali, która jest odwrócona, tzn. im niższa ocena, tym lepiej sprawdza się fotelik. Aby skala mogła zostać łatwiej zrozumiana, stosuje się dodatkowo system gwiazdek. Pięć gwiazdek oznacza wynik bardzo dobry, natomiast jedna to niedostateczny.

Jakie foteliki z 2019 roku sprawdzają się najlepiej?

Cybex Cloud Z i-Size
Wśród fotelików, którym przyznano największą liczbę gwiazdek w 2019 roku, znajduje się między innymi Cybex Cloud Z i-Size. Jest to fotelik przeznaczony dla najmłodszych dzieci, których waga mieści się w przedziale 0-13 kg. Dziecko może podróżować w nim od urodzenia aż do około 18 miesięcy. Fotelik otrzymał 5 punktów za bezpieczeństwo, co jest bardzo dobrym wynikiem. Na dobrym poziomie jest również łatwość obsługi i ergonomia, za co przyznano temu modelowi po 4 punkty. Fotelik jest także bezpieczny pod względem składu materiałów, za co otrzymał 5 punktów. Czyszczenie fotelika i tapicerki również nie powinno sprawiać problemów, o czym świadczy 4-punktowa nota.

Maxi-Cosi Pearl Pro i-Size + 3wayFix
Fotelik Maxi-Cosi Pearl Pro i-Size z bazą 3wayFix także otrzymał wysokie oceny w testach zderzeniowych. Fotelik ten jest przeznaczony dla dzieci o wadze do 18 kg, czyli do około 4 roku życia. Umożliwia zamontowanie tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu może zapewniać dziecku najlepszą ochronę. Fotelik za bezpieczeństwo otrzymał 4 punkty. Podobna ocena została przyznana za obsługę i ergonomię. Doskonale wypadła jakość zastosowanych materiałów oceniona na 5 punktów. Za łatwość czyszczenia przyznano fotelikowi 4 gwiazdki.

Britax Römer Advansafix IV R
Niemiecki producent Britax Römer również znalazł się wysoko w tym zestawieniu z kilkoma modelami. Jednym z najwyżej ocenionych jest Britax Römer Advansafix IV R. Fotelik należy do kategorii 9-36 kg, co oznacza, że rodzice mogą wozić w nim dziecko aż do około 12 roku życia, czyli do końca okresu, kiedy potrzebny jest fotelik. Egzemplarz ten otrzymał wysokie 4-punktowe noty za bezpieczeństwo, łatwość obsługi i ergonomię. Materiały, z których wykonany jest fotelik zostały ocenione na 5, dlatego rodzice nie musza martwić się o zawartość toksycznych substancji w tym modelu. Niewielkie problemy można spotkać jedynie podczas czyszczenia fotelika, ponieważ ADAC przyznał za to 3 punkty. Jednak przy tak wysokiej ocenie za bezpieczeństwo i pozostałe kwestie, zdecydowanie warto zarekomendować ten model.