fotelik dla 10 miesięcznego dziecka

Witam czy musze juz zmienić fotelik mój syn jeździ w maxi cosi ma 10 miesięcy i wazy 11 kg siedzi sam i moje pytanie kiedy mam mu zmienić fotelik

Aga
Odpowiedż eksperta

Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego fotelika należy pamiętać, że niemowlęta do ukończenia 1 roku życia i osiągnięcia 13 kg musza być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Zachęcamy jednak, aby dziecko jeździło w takim foteliku jak najdłużej, nawet do 4 roku życia, ponieważ w ten sposób jest znacznie lepiej chronione podczas ewentualnego zderzenia czy nagłego hamowania. W Polsce można już bez problemu nabyć foteliki przedziałach wagowych 9-18 kg lub 9-25 kg, które można montować tyłem do kierunku jazdy.

W zapytaniu nie została wskazana kategoria wagowa fotelika, w którym obecnie jest przewożone dziecko. Zakładając, że jest to fotelik 0-13 kg, najlepszy moment na zmianę to ten, gdy waga dziecka przekroczy 12 kg. Jeśli jednak głowa dziecka wystaje poza obręb fotelika lub pojawia się problem z poprawnym zapięciem pasów fotelika, to także znak, że czas na nowy egzemplarz. Nie należy jednak zwracać uwagi na takie czynniki, jak nóżki wystające z fotelika, czy samodzielne siadanie. Są to zupełnie normalne kwestie i stanowią powodu do zmiany fotelika na większy. 

Warto również pamiętać, że choć syn obecnie ma już 11 kg, to osiągnięcie wagi 12-13 kg nastąpi najprawdopodobniej dopiero za 2 miesiące. Niemowlęta bardzo szybko rosną w ciągu swoich pierwszych miesięcy życia, dlatego rodzicom często wydaje się, że będą musieli wymienić fotelik szybciej niż zakładali. Około 9 miesiąca proces ten zaczyna jednak nieco spowalniać i dopiero około 1 roku życia, dziecko wyrasta ze swojego pierwszego fotelika. Oczywiście wiele zależy od indywidualnego rozwoju dziecka, dlatego pod uwagę należy wziąć dodatkowe czynniki, o których mowa była powyżej. 

Maciej Lis
Ekspert bezpieczeństwa
Pasjonat motoryzacji - miłośnik ekstremalnego off-roadu, pojazdów klasycznych. Na co dzień zajmuje się odbudową pojazdów zabytkowych. Zajmuje się tematem bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych od 12 lat.
Średnia ocena: /5 na podstawie 0 opinii

fotelik dla 10 miesięcznego dziecka

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

CybeX Aton M i-Size + Base M i-Size
Cybex Polska
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Fotelik Select
Babycode
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Fotelik BASTIAN ISOFIX
Lionelo
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Fotelik MamaKids
MamaKids
Ocena: 5/5 (4 opinie)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Tanie foteliki kontra drogie, czy warto przepłacać?
Które foteliki wypadają najlepiej w testach zderzeniowych?
Fotelik dla niemowlaka - z bazą czy bez?
Na jakie specyfikacje należy zwracać uwagę podczas zakupu fotelika samochodowego?

Podobne pytania

Używany czy nowy fotelik?
Dziecko nie lubi fotelika - Co zrobić?
Przewożenie dziecka na przednim fotelu
Fotelik dla 10msc dziecka
Znajdz nas na yotube