Wybór fotelików dostępnych na rynku jest tak ogromny, że niedoświadczonych w tej kwestii rodziców może przyprawić o ból głowy. Na szczęście zakup odpowiedniego modelu wcale nie musi być trudny. Wystarczy, że zapoznamy się rodzajami dostępnych fotelików. Najczęściej dzielone są one według wagi dzieci. Europejscy specjaliści opracowali oficjalny podział fotelików na postawie 5 kategorii wagowych, gdzie za pomocnicze kryterium uznaje się wiek:

 

  • Kategoria 0 - poniżej 10 kg (do 9 miesięcy),
  • Kategoria 0+ - poniżej 13 kg (do 18 miesięcy),
  • kategoria I - 9 - 18 kg (8 miesięcy - 3,5 lat),
  • Kategoria II - 15 - 25 kg (3 - 7 lat),
  • Kategoria III - 12 - 36 kg (6 -12 lat).


Foteliki samochodowe dla niemowląt to tzw. RWF (Rear Way Facing), czyli montowane tyłem do kierunku jazdy. Jeszcze kilka lat temu było niezwykle trudno o ten rodzaj fotelika w polskich sklepach, obecnie jednak nie ma większych problemów z ich nabyciem. To dlatego, że ten sposób montowania fotelika jest uznawany za znacznie bezpieczniejszy. Większość wypadków samochodowych to zderzenia czołowe, w przypadku których szyja i główka dziecka są bardzo narażone na uraz. Zgodnie z zasadą bezwładności, podczas nagłego hamowania, głowa zostaje z olbrzymią siłą odrzucona do przodu. Dorośli są w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem, natomiast małe dziecko, które nie ma ma jeszcze dobrze wykształconych mięśni szyjnych niekoniecznie, co grozi przerwaniem delikatnych kręgów. Zaleca się, aby dzieci jeździły tyłem nawet do 4 roku życia. Zasada ta została obowiązkowo wprowadzona w Skandynawii i w efekcie zmniejszyło to odsetek dzieci ginących w wypadkach. Fotelik może być przymocowany przy pomocy specjalnych pasów samochodowych lub zaczepów Isofix. Egzemplarze z tej kategorii są często wyposażone w poduszkę lub wałek, aby dziecku było wygodniej. Większość fotelików tego typu może również pełnić funkcję nosidełka, można go także czasem dopiąć do wózka dziecięcego. Zaleca się jednak aby niemowlęta nie były przewożone w foteliku przez dłuższy czas niż godzinę. W trakcie długich podróży należy więc robić postoje i wyjmować na ten czas dziecko. Możemy je wtedy nakarmić lub przewinąć. 

Foteliki kategorii I i II możemy montować w obu kierunkach. Podobnie jak w poprzednim przypadku, fotelik może być zamocowany za pomocą złączy Isofix lub trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Częściej poleca się pierwszy sposób, ponieważ w jego przypadku zostaje niemal całkowicie wyeliminowanie ryzyko niepoprawnego zamocowania fotelika, a ponadto jest znacznie szybszy. Wewnątrz, dziecko przypięte jest pasami, które zazwyczaj możemy regulować. 

Foteliki dla najstarszych dzieci, z III kategorii wagowej, służą dzieciom, aż do osiągnięcia przez nie wyznaczonego wzrostu (150 cm). Większość modeli posiada podłokietniki, które pozwalają dziecku zachować większą wygodę. Oparcia dostosowane są do sylwetki, wymuszając zachowanie prawidłowej postawy. Oparcia można również regulować, dostosowując kąt pochylenia, podobnie jak w przypadku zagłówka. 

Foteliki należy wymieniać po osiągnięciu przez dziecko danej wagi, lub kiedy główka wystaje poza górny obręb fotelika. Oprócz powyższych kategorii wagowych, często spotkamy w sklepach także inny podział. Producenci łączą ze sobą często kategorie, dzięki czemu rodzice nie muszą co kilka miesięcy wymieniać fotelika na nowy. Rozwiązanie to ma jednak swoje zalety, ale też wady, ponieważ najmłodsze dzieci mogą odczuwać większy dyskomfort z powodu małych możliwości regulowania siedziska.