Tani fotelik samochodowy z dyskontu - czy warto?

Tani fotelik samochodowy z dyskontu - czy warto?

Wydawać by się mogło, że bezpieczeństwo dziecka to nadrzędna wartość dla każdego rodzica. Mimo to wiele osób wciąż ma problem z wyborem właściwego fotelika samochodowego. Część z nich nie jest w stanie rozróżnić bezpiecznego, przetestowanego fotelika od kawałka styropianu oferowanego do sprzedaży w promocji w dyskontach. Dlaczego zakup tego drugiego jest bezwzględnie złym pomysłem? O tym poniżej.

 

Tani, ale czy na pewno dobry?

Wyobraź sobie sytuację, że wchodzisz jak co dzień do supermarketu po świeże bułki, a tam wielka promocja na foteliki samochodowe za niecałe 100 zł. Na dodatek wyglądają tak samo jak te drogie, które oglądałeś w ostatnim tygodniu w specjalistycznym sklepie, a oprócz tego mają tapicerkę z motywem Kucyka Pony. Wydaje Ci się, że to Twój szczęśliwy dzień. Oszczędzisz kilkaset złotych, fotelik na pewno spodoba się Twojemu maluchowi, a Ty dzięki niemu unikniesz mandatu. Nie zdajesz sobie jednak sprawy, że oczekując w kolejce do kasy z fotelikiem pod pachą zamierzasz narazić swoje dziecko na ogromne niebezpieczeństwo.

 

Czym różnią się tanie foteliki z dyskontu od drogich?

Przede wszystkim wykonaniem. Tanie foteliki najczęściej wyprodukowane są ze słabej jakości styropianu. Nie jest to specjalistyczny styropian, który pochłania energię podczas zderzenia lecz zwykły, który stosuje się do ociepleń. Przez to tanie foteliki nie są w stanie zapewnić dzieciom odpowiedniej ochrony, jeżeli dojdzie do wypadku. Markowe foteliki zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży przechodzą szereg testów, które jednoznacznie stwierdzają, czy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo dziecku. Foteliki z dyskontu takich testów nie posiadają, co oznacza, że montowanie ich w samochodzie i umieszczanie w nim dziecka sprowadza się do loterii, czy maluch podczas wypadku przeżyje, czy nie. Czy naprawdę warto tak ryzykować?

 

Dlaczego nie warto kupować fotelika w dyskoncie?

Przy zakupie fotelika należy pamiętać, aby poza homologacją, która dopuszcza go do sprzedaży posiadał również wysoką ocenę w testach zderzeniowych, na przykład ADAC. Przed zakupem należy również upewnić się, że dany model fotelika jest kompatybilny z modelem naszego pojazdu. W przypadku markowych fotelików taką rozpiskę łatwo można znaleźć w Internecie lub zapytać sprzedawcę w sklepie stacjonarnym. Dokonując zakupu w dyskoncie raczej nie masz co liczyć na takie informacje. Nikt Ci również nie doradzi w jaki sposób poprawnie zamocować fotelik oraz jakie są jego właściwości poza tym, co producent napisał na opakowaniu.

Osoby, które decydują się na zakup taniego fotelika z dyskontu, zwykle argumentują swój wybór, że drogie, markowe modele to próba naciągnięcia rodzica przez producenta. W rzeczywistości wybór tego drugiego rozwiązania jest po prostu bardzo dobrą inwestycją w bezpieczeństwo małego pasażera. I nie jest to tylko chwyt marketingowy, lecz fakt poparty przez ekspertów.

Pamiętajmy, że fotelik samochodowy nie służy do uniknięcia mandatu w razie kontroli policji. Kupujemy go po to, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku. Warto zastanowić się zatem, czy zaoszczędzenie kilkuset złotych jest warte zdrowia, a nawet życia Twojego dziecka. Jeżeli wymigujesz się brakiem pieniędzy, może warto zrezygnować z zakupu kolejnej zabawki dla dziecka i pieniądze te odłożyć na lepszy fotelik? Dobrej jakości egzemplarz, posiadający niezbędne atesty można znaleźć w cenie, która nie nadszarpnie znacząco Twojego domowego budżetu. Pamiętaj również, że w zakupie fotelika chodzi o to, aby to Twoje dziecko nie ucierpiało, a nie portfel.

Opinie o fotelikach (0)
Napisz swoją recenzję w komentarzu:
Końcowa ocena:

Podobne produkty

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Oceń pierwszy
produkt
Oceń pierwszy
produkt
Ocena: 5/5 (1 opinia)