Czy fotelik ma datę ważności?

Ostatnio przeczytałam w gazecie stwierdzenie, że foteliki samochodowe posiadają datę ważności. Bardzo mnie to zaskoczyło, a potem zaczęłam się zastanawiać, że może rzeczywiście niektóre elementy zużywają się i fotelik po dłuższym czasie nie nadaje się do stosowania. Mąż jednak tłumaczy, że to producenci fotelików rozsiewają takie teorie, ponieważ chcą napędzić sprzedaż. Jak jest naprawdę i skąd mam wiedzieć jak długo można stosować konkretny fotelik?

Anna W
Odpowiedż eksperta

Termin przydatności to nie spisek producentów, tak jak twierdzi Pani mąż, ale fakt. Foteliki samochodowe, choć może się to wydawać zaskakujące posiadają określony czas żywotności, którego przekroczenie dyskwalifikuje go na ogół z użytku.

Kupując nowy fotelik, nawet jeśli odpowiednio o niego dbamy i utrzymujemy w czystości, to musimy liczyć się z tym, że z czasem niektóre elementy zużywają się, w szczególności te ruchome. Na fotelik oddziałują również siły podczas jazdy samochodem oraz temperatury - szczególnie mróz i upały. Kupując używany egzemplarz lub stosując fotelik po rodzeństwie możemy nieświadomie narażać dziecko na uszczerbek na zdrowiu.

Nie ma jednakowej daty ważności dla wszystkich fotelików, ponieważ dużo zależy od jakości zastosowanych materiałów. Przyjmuje się jednak, że fotelików z kategorii 0-13 kg nie powinno się stosować przez dłuższy czas niż 4 lata, 9-18 kg nie dłużej niż 6 lat, a foteliki 15-36 kg do 9 lat. Niektórzy producenci określają maksymalny czas użytkowania, a w niektórych krajach foteliki posiadają obowiązkowo specjalne nalepki z datą przydatności. 

Należy o tym pamiętać, jeśli planujemy zatrzymać fotelik dla kolejnego dziecka lub podarować go drugiej osobie. To samo dotyczy zakupu używanego fotelika - nawet jeśli jest w świetnym stanie wizualnym, to technicznie może już nie być do końca sprawny. Warto mieć na uwadze, że fotelik jest najważniejszą częścią wyprawki. Możemy kupić używany wózek, łóżeczko, czy ubranka, jednak przy wyborze fotelika, który ma zapewniać dziecku bezpieczeństwo nie powinniśmy ryzykować.

Maciej Lis
Ekspert bezpieczeństwa
Pasjonat motoryzacji - miłośnik ekstremalnego off-roadu, pojazdów klasycznych. Na co dzień zajmuje się odbudową pojazdów zabytkowych. Zajmuje się tematem bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych od 12 lat.
Średnia ocena: /5 na podstawie 3 opinii

Czy fotelik ma datę ważności?

~Krzysztof
*.*.*.243
Data: 2021-08-29 13:48:52
Niebawem obwieszczą że fotele i tylną kanapę trzeba wymieniać co 10 lat, do tego poduszki powietrzne, pasy itd
~kiler
*.*.*.142
Data: 2021-08-27 12:41:35
idąc tym tropem należałoby wymieniać pasy bezpieczeństwa w aucie co 3 lata - bo przecież używamy ich codziennie, pracują na rolce i prowadnicach...
Kłóci się to z wymianą fotelika 9-36 co 9 lat, bo tam często pas samochodowy przytrzymuje małego pasażera
Marysia
*.*.*.*.49
Data: 2019-07-15 09:07:36
Szczerze mówiąc nie wiedziałam,że fotelik może mieć datę ważności, a przyznam szczerze, że zostawiliśmy fotelik po starszym dziecku dla naszego maluszka, bo wygląda jak nowy.

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Fotelik Graco Junior Maxi
Minilo
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Fotelik Kappa
Espiro
Ocena: 5/5 (4 opinie)
BAIER Adebar
Baier
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Fotelik N-Line
Kindersafety
Ocena: 5/5 (1 opinia)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Tanie foteliki kontra drogie, czy warto przepłacać?
Które foteliki wypadają najlepiej w testach zderzeniowych?
Fotelik dla niemowlaka - z bazą czy bez?
Na jakie specyfikacje należy zwracać uwagę podczas zakupu fotelika samochodowego?

Podobne pytania

Używany czy nowy fotelik?
Co to jest adapter do pasów dla dzieci?
data ważności fotelika
Jaka opinia o Smart Kid Belt?
Znajdz nas na yotube