Czy fotelik ma datę ważności?

Ostatnio przeczytałam w gazecie stwierdzenie, że foteliki samochodowe posiadają datę ważności. Bardzo mnie to zaskoczyło, a potem zaczęłam się zastanawiać, że może rzeczywiście niektóre elementy zużywają się i fotelik po dłuższym czasie nie nadaje się do stosowania. Mąż jednak tłumaczy, że to producenci fotelików rozsiewają takie teorie, ponieważ chcą napędzić sprzedaż. Jak jest naprawdę i skąd mam wiedzieć jak długo można stosować konkretny fotelik?

Anna W
Odpowiedż eksperta

Termin przydatności to nie spisek producentów, tak jak twierdzi Pani mąż, ale fakt. Foteliki samochodowe, choć może się to wydawać zaskakujące posiadają określony czas żywotności, którego przekroczenie dyskwalifikuje go na ogół z użytku.

Kupując nowy fotelik, nawet jeśli odpowiednio o niego dbamy i utrzymujemy w czystości, to musimy liczyć się z tym, że z czasem niektóre elementy zużywają się, w szczególności te ruchome. Na fotelik oddziałują również siły podczas jazdy samochodem oraz temperatury - szczególnie mróz i upały. Kupując używany egzemplarz lub stosując fotelik po rodzeństwie możemy nieświadomie narażać dziecko na uszczerbek na zdrowiu.

Nie ma jednakowej daty ważności dla wszystkich fotelików, ponieważ dużo zależy od jakości zastosowanych materiałów. Przyjmuje się jednak, że fotelików z kategorii 0-13 kg nie powinno się stosować przez dłuższy czas niż 4 lata, 9-18 kg nie dłużej niż 6 lat, a foteliki 15-36 kg do 9 lat. Niektórzy producenci określają maksymalny czas użytkowania, a w niektórych krajach foteliki posiadają obowiązkowo specjalne nalepki z datą przydatności. 

Należy o tym pamiętać, jeśli planujemy zatrzymać fotelik dla kolejnego dziecka lub podarować go drugiej osobie. To samo dotyczy zakupu używanego fotelika - nawet jeśli jest w świetnym stanie wizualnym, to technicznie może już nie być do końca sprawny. Warto mieć na uwadze, że fotelik jest najważniejszą częścią wyprawki. Możemy kupić używany wózek, łóżeczko, czy ubranka, jednak przy wyborze fotelika, który ma zapewniać dziecku bezpieczeństwo nie powinniśmy ryzykować.

Jan Nowakowski
Super ekspert
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore
Średnia ocena: /5 na podstawie 1 opinii

Czy fotelik ma datę ważności?

Marysia
*.*.*.*.49
Data: 2019-07-15 09:07:36
Szczerze mówiąc nie wiedziałam,że fotelik może mieć datę ważności, a przyznam szczerze, że zostawiliśmy fotelik po starszym dziecku dla naszego maluszka, bo wygląda jak nowy.

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Fotelik HUGGI ISOFIX
Caretero
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Fotelik Prince
Baby-coo
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Maxi-Cosi 2wayPearl (2015) (i-Size)
Maxi-Cosi
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Nosidło Adventure Pac
Kiddy
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Jak poprawnie zamontować fotelik rowerowy?
Z dzieckiem na rower - o czym należy pamiętać?
Wymogi prawne fotelików dla dzieci w 2019 roku
Jak wybrać fotelik rowerowy?

Podobne pytania

Adapter do pasów bezpieczeństwa Smart Kid Belt - czy warto kupić?
Czy fotelik ma datę ważności?
Używany czy nowy fotelik?
Jak prawidłowo używać adaptera do pasów?