Foteliki na rower to rozwiązanie, które doceni każdy rodzic kochający jazdę na dwóch kółkach. Zamiast czekać aż dziecko podrośnie na tyle, aby samo mogło wsiąść na rower, już kilkunastomiesięczny maluch może uczestniczyć w rodzinnych wycieczkach za miasto. Jeśli własnie zakupiłeś fotelik rowerowy lub masz taki zakup w planach i zastanawiasz się jak powinien przebiegać poprawny montaż, zapraszamy do dalszego czytania. 

Montaż fotelika - co warto wiedzieć?
Foteliki rowerowe są bezpiecznym rozwiązaniem jeśli chcemy jeździć na rowerze z dzieckiem. Maluch może wygodnie podróżować, a rodzic nie musi martwić się o bezpieczeństwo. Foteliki rowerowe podobnie jak samochodowe wyposażone są w pasy, którymi przypomina się dziecko, aby nie wypadło. Jeśli wybierzemy model wykonany z dobrych jakościowo materiałów, nie musimy martwić się o jego trwałość i solidność. Taki fotelik posłuży przez wiele lat, nawet do czasu, aż dziecko z niego wyrośnie i dostanie swój pierwszy, własny rower. Przed wyborem fotelika warto upewnić się, że interesujący nas model posiada normy bezpieczeństwa, które potwierdzą, że fotelik jest w stanie zapewnić maluchowi właściwą ochronę. Przy zakupie musimy również pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy fotelik pasuje do naszego pojazdu. Wiele modeli dostępnych na rynku nie nadaje się na przykład do montowania na ramach małych rowerów. Typ roweru również ma ogromne znaczenie. Jeżeli korzystamy z damki, sprawdźmy, czy fotelik posiada odpowiedni stelaż tego rodzaju ramy. Zakupu fotelika warto dokonywać w sklepach stacjonarnych, gdzie będziemy mogli sprawdzić, czy dany egzemplarz pasuje do naszego jednośladu. 

Jak zamontować fotelik rowerowy?
Foteliki rowerowe mogą być montowane na kilka sposobów w zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy. Na rynku wyróżnia się głównie modele montowane na bagażniku oraz mocowane do ramy lub kierownicy roweru. Każde z rozwiązań ma swoje zalety. W przypadku fotelików montowanych z przodu możemy mieć stale oko na dziecko. Foteliki umieszczane z tyłu pozwalają jednak na swobodny dostęp do kierownicy i łatwiejsze operowanie rowerem. Najlepiej jest więc samemu ocenić, który rodzaj montażu jest lepiej dostosowany do naszych potrzeb lub poprosić o pomoc w doborze eksperta. 
Foteliki montowane są poprzez specjalne zapięcie. W przypadku fotelików mocowanych do ramy roweru, należy umieścić je jak najbliżej kierownicy. Większość modeli wyposażona jest w specjalne zatrzaski, dlatego nie musimy martwić się o dodatkowe narzędzia. Przed zainstalowaniem fotelika wystarczy wyregulować uchwyty, tak aby pasowały do średnicy ramy roweru. Jeżeli jej wielkość jest niestandardowa możemy poszukać odpowiedniej przejściówki, która pozwoli w stabilny sposób przymocować fotelik. Praktycznym dodatkiem będzie również szybka, która ochroni dziecko przed wiatrem i owadami. Jeśli posiadamy fotelik, który przytwierdza się do wspornika siodełka, czyli tzw. sztycy, zachowajmy szczególną ostrożność, ponieważ można uszkodzić w ten sposób stery. Zadbajmy również o to, aby siodełko znajdowało się na odpowiedniej wysokości, która zapewni dziecku wystarczającą ilość przestrzeni na kolana. Przy montażu warto upewnić się, że fotelik jest osadzony stabilnie i nie przesuwa się. Jeśli mamy jakikolwiek problem z poprawnym zamocowaniem fotelika, zajrzyjmy do instrukcji obsługi. Dołączona jest do większości dostępnych na rynków egzemplarzy, dlatego warto dokładnie się z nią zapoznać przed montażem. 

Przy zakupie fotelika warto zwrócić uwagę na sposób jego montażu. Obecnie producenci wyposażają modele w intuicyjne i proste w obsłudze systemy mocowań, dlatego nie warto skazywać się na egzemplarze, których zainstalowanie będzie dla rodzica męka i powodem wielu stresujących sytuacji. Sprawdź więc w sklepie, czy montaż fotelika jest wygodny i sprawny, w szczególności jeśli zamierzasz często go przepinać między pojazdami.