Gdy na rynek wchodził adapter do pasów dla dzieci Smart Kid Belt, pojawiło się wiele sceptycznych opinii co do jego bezpieczeństwa. Niektórzy obawiali się, czy tak prosta konstrukcja będzie w stanie zastąpić fotelik. Na szczęście obawy szybko zostały rozwiane dzięki testom przeprowadzonym w instytutach badawczych. Wykazały one, że adapter podczas zderzenia z przeszkodą pozwala w znaczny sposób zmniejszyć ryzyko negatywnych konsekwencji.

Czy adapter może zastąpić fotelik?
Smart Kid Belt jest urządzeniem, które składa się z regulowanego paska i klamerek. Współdziała ono z pasami bezpieczeństwa, pozwalając je dostosować do wzrostu i sylwetki dziecka. Dzięki temu mały pasażer może podróżować wygodnie bez fotelika, a jednocześnie dzięki prawidłowemu ułożeniu pasów jest dobrze zabezpieczone. Smart Kid Belt rekomendowany jest dla dzieci w wieku 5-12 lat (waga 15-36 kg). Urządzenie jest uniwersalne i można zainstalować je w każdym pojeździe wyposażonym w pasy. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy przewożą dzieci w więcej niż jednym samochodzie. Adapter zastosujemy również w taksówce czy podczas wycieczki szkolnej w autokarze, gdzie zazwyczaj nie ma dostępu do fotelików. Niewątpliwą zaletą Smart Kid Belt jest jego cena, ponieważ urządzenie nabędziemy w sieci, w wielu marketach czy nawet na stacji paliw. Dodatkowo kosztuje niewiele w porównaniu do fotelików, ponieważ można go zakupić poniżej 100 złotych.

Czy Smart Kid Belt jest bezpieczny?
Producent urządzenia informuje na swojej stronie o posiadaniu przez urządzenie certyfikatu bezpieczeństwa ECE R44. Dzięki temu adapter jest dopuszczony do stosowania zgodnie z prawem, na tej samej zasadzie co pełnowartościowe foteliki czy podkładki. Spełnianie wymogów unijnego standardu to jednak dla większości rodziców zbyt mało, aby mówić o pełnym bezpieczeństwie. Producent zamieścił zatem na swojej stronie internetowej wyniki testów przeprowadzonych przez PIMOT i amerykański instytut Calspan. W testach PIMOT zbadano działanie adapteru na manekinach o masie 13, 22 i 32 kg. Adapter pomyślnie przeszedł wszystkie testy osiągając wyniki, które mieszczą się w przyjętych normach.

Smart Kid Belt, a inne urządzenia
Ostatnio opublikowano zostały wyniki testów przeprowadzonych w instytucie Applus+ IDIADA. To bardzo istotne badanie, ponieważ pozwala na porównanie Smart Kid Belt z innymi urządzeniami. Wyniki mogą zaciekawić wszystkich, nawet tych, którzy do tej pory pozostawali sceptyczni względem urządzenia. W testach zbadano przeciążenia oddziałujące na poszczególne partie, takie jak głowa, odcinek szyjny, tors i jama brzuszna. Smart Kid Belt zaskakuje bardzo pozytywnie, ponieważ z badań wynika, że konstrukcja urządzenia pozwala redukować przeciążenia znacznie lepiej niż inne rozwiązania. Ze szczegółową analizą badań można zapoznać się na stronie fundacji Jestem potrzebny.