Rodzice, którzy uwielbiają podróże i nie chcą rezygnować z tej przyjemności pomimo pojawienia się nowego członka rodziny na świecie wiedzą, że bez bezpiecznego, a przy tym komfortowego fotelika na dalekich trasach nie można się obejść. Można jednak jeszcze skuteczniej usprawnić podróże, zarówno te dalekie, jak i bliskie. Pozwolą na to foteliki z funkcją spania. To modele, które podczas jazdy można rozłożyć umożliwiając dziecku drzemkę. Czy warto zainwestować w taki fotelik?

Jak wygląda korzystanie z fotelika z funkcją spania?
Funkcja spania w foteliku samochodowym umożliwia odchylenie oparcia pod takim kątem, który pozwoli dziecku na ułożenie się na płasko. Taka pozycja sprawia, że dziecko będzie wygodnie podczas spania, a przy tym bezpiecznie. Siedząc w foteliku, maluch może mieć problemy z tym, aby zasnąć na dłużej, a ponadto jego głowa opada, co po przebudzeniu może skutkować bólem szyi i karku. Foteliki z funkcją spania można obecnie dostać dla różnych grup wagowych.

Foteliki z funkcją spania - kategoria 0-13 kg
Kategoria wagowa 0-13 kg przeznaczona jest dla niemowlaków. W początkowych miesiącach życia dziecko nie jest w stanie samodzielnie siedzieć, ani utrzymać główki. W tej kategorii można więc znaleźć wyłącznie takie foteliki, w których dziecko leży w płaskiej pozycji. Dodatkowo, przez pierwszy rok życia dzieci zazwyczaj dużo czasu spędzają leżąc i śpiąc, dlatego podróżowanie w ten sposób jest bardziej komfortowe zarówno dla maluchów, jak również ich rodziców, ponieważ mogą oni kontynuować podróż nie martwiąc się, że dziecko będzie w tym czasie wiercić się i płakać.

Foteliki z funkcją spania - kategoria 9-18 kg
Grupa fotelików 9-18 kg jest przystosowana dla dzieci, które wyrastają z wieku niemowlęcego. Pomimo że dziecko może już w tym czasie samodzielnie siadać, to nadal dużo śpi i podczas dalekiej jazdy z pewnością będzie wskazana drzemka. Maluchy mogą w tym okresie korzystać z fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy, które umożliwiają odchylenie oparcia. Dziecko może podróżować w nich w wygodnej pozycji, a przy tym ma dużo miejsca na nóżki. Jeśli decydujemy się na zakup fotelika z funkcją spania montowanego przodem do kierunku jazdy, to musimy mieć na uwadze, że możliwość rozkładania jest w tym przypadku nieco ograniczona. Tylna kanapa, o którą oparty jest fotelik sprawia, że kąt regulacji jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku fotelików RWF.

Foteliki z funkcją spania - kategoria 9-36 kg
Foteliki z tej kategorii mogą być montowane wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Z tego względu, podobnie jak foteliki z poprzedniej kategorii posiadają ograniczoną możliwość odchylenia. Ponadto, opcja ta jest dostępna jedynie dla dzieci poniżej 18 kg, które przypinane są zewnętrznymi pasami bezpieczeństwa.

Foteliki z funkcją spania - kategoria 15-36 kg
Na rynku znajdziemy również foteliki z kategorii wagowej 15-36 kg, które są przeznaczone dla dzieci od około 3-4 roku życia, aż do momentu, gdy dziecko nie osiągnie 150 cm wzrostu. W tej grupie nie znajdziemy niestety fotelików z funkcją spania. W sytuacji, gdy dziecko wciąż jednak lubi uciąć sobie drzemkę w samochodzie, możemy poszukać takiego fotelika, który umożliwia regulację zagłówka. Dzięki temu głowa śpiącego dziecka będzie odchylona do tyłu nie opadając podczas jazdy.

Odpowiadając na pytanie "czy warto kupić fotelik samochodowy z funkcją spania?" można śmiało odpowiedzieć, że tak. Foteliki te są dedykowane głównie dla najmłodszych dzieci, które podczas podróży samochodem często zapadają w sen. Warto więc zapewnić im możliwość bardziej komfortowej podróży w pozycji, która pozwoli im w pełni wypocząć.