Obecnie wielu z nas podróżuje samochodem razem z dziećmi, jedną z pierwszych decyzji jaką podejmujemy gdy urodzi się nam dziecko jest to jak zagwarantować mu bezpieczeństwo podczas jazdy.
Rodzice stają więc przed dylematem jaki fotelik będzie najlepszy dla ich dziecka, oraz czy zdecydować się na jeden, który rośnie razem z dzieckiem, czy może lepiej pomyśleć o wyborze 3 różnych z każdej kategorii wagowej. Bez względu na opcję, którą wybiorą rodzice bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze i należy o nim pomyśleć jeszcze w okresie prenatalnym. Oczywiście warto wybrać nowy fotelik, posiadający wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, bo tylko wtedy mamy gwarancję, że nie uczestniczył on w wypadku i nie jest w jakiś sposób uszkodzony. Na bezpieczeństwie i zdrowiu dziecka nie warto oszczędzać.
Decyzję o wyborze fotelika ułatwiają przepisy Ruchu Drogowego i normy Europejskie, które dzielą foteliki na 3 grupy wagowe dla starszych dzieci i dwie dla najmłodszych. Grupy zerowe dla niemowlaków i dzieci do około 15 miesiąca życia z wagą od 0 do 13 kg to tzw. grupy zerowe (oznaczane jako 0 i 0+) . Grupy wagowe dla starszych dzieci to grupa 1 gdy waga dziecka kształtuje się w przedziale od 9 do 18 kg. Osiągnięcie przez dziecko wagi od 15 do 25 kg zalicza je do 2 kategorii wagowej. Natomiast 3 grupa wagowa to najstarsze dzieci w wadze od 22-36 kg, które korzystają z podkładek na siedzenie.
Montaż większości oferowanych fotelików jest prosty i intuicyjny, ale nie każdy będzie pasował do naszego samochodu, warto więc zapoznać się ze specyfikacją produktu, a po zakupie przeczytać instrukcję. 
Po zamontowaniu fotelika na siedzeniu samochodu, trzeba upewnić się, że jest on zamocowany stabilnie i w razie jakiejkolwiek kolizji czy wypadku chroni nasze dziecko przed urazami.