Podróżowanie samolotem z małym dzieckiem jest bardzo ekonomiczne, ponieważ w niektórych sytuacjach maluch może latać z rodzicem za niewielką dopłatą. Warto jednak dobrze przygotować się do wspólnego lotu. Choć samolot uchodzi za najbezpieczniejszy środek transportu, to nie należy lekceważyć żadnych zagrożeń i zapewnić dziecku odpowiednią ochronę.

W jaki sposób powinny być przewożone dzieci w samolocie?
Sposób przewożenia malucha różni się w zależności od jego wieku. Na pokład samolotu można wnieść już noworodka, który ukończył 8 dni. Podróż przed tym terminem może odbyć się wyłącznie ze wskazań medycznych. Dla dzieci do 2 roku życia dostępne są dwa sposoby podróżowania. Dziecko może być przewożone na kolanach rodzica. Wtedy koszt biletu wynosi 10-30% ceny biletu dla opiekuna. Jest to najtańszy sposób, jednak z pewnością nie najbezpieczniejszy. Standardowe pasy bezpieczeństwa dostępne w samolocie nie są w pełni przystosowane do wzrostu i wagi dzieci. Linie pozwalają również na przewożenie dziecka na osobnym siedzeniu w foteliku samochodowym. W większości linii, ta druga opcja jest dostępna od 6 miesiąca życia. Podróż dla maluszka w foteliku jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej komfortowa.

Kiedy można zabrać fotelik do samolotu?
Fotelik, w którym dziecko będzie podróżować samolotem może być tym samym fotelikiem, którego używamy w samochodzie. Należy jednak przed tym upewnić się, że nasz model posiada odpowiedni certyfikat, który dopuszcza go do stosowania w samolocie. Należy odszukać na foteliku oznaczenie TÜV lub FAA. Może także znajdować się nalepka „For Use In Aircraft”. Może zdarzyć się jednak, że pomimo certyfikatu nie będziemy mogli poprawnie zamontować fotelika na siedzeniu. Dopuszczalna szerokość fotelików niekiedy różnić się, w zależności od linii lotniczych. Jeśli tak się zdarzy, to fotelik można umieścić w luku bagażowym, oczywiście za odpowiednią opłatą. Należy również mieć na uwadze, że niektórzy z przewoźników umożliwiają przewóz dziecka w foteliku jedynie do pewnego wieku, np. do lat 3. Należy więc zawsze upewnić się przed lotem jakie zasady obowiązują w samolotach danej linii, ponieważ mogą one znacząco się od siebie różnić.

Co warto wiedzieć przed podróżą z dzieckiem?
Planując zabrać fotelik do samolotu, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim warto wiedzieć, że certyfikat TÜV wydawany przez niemiecką organizację jest respektowany w większości krajów Unii Europejskiej. Należy jednak zawsze sprawdzić, czy na pokładach samolotów danej linii lotniczej można używać fotelików. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych foteliki mogą być stosowane tylko w lotach wewnątrz krajowych. Trzeba również zachować ostrożność w wyborze miejsca. Fotelik można zamontować wyłącznie na siedzeniach przy oknie. Czasem do tego celu przeznaczone są wyłącznie konkretne rzędy w samolocie. Jeśli fotelik zamontujemy na wykupionym w tym celu miejscu, nie ponosimy za niego dodatkowych opłat.

Zdaniem ekspertów, przewożenie dziecka w samolocie w dopasowanym foteliku to znacznie bezpieczniejsza opcja od podróży na kolanach opiekuna. Jeśli tylko linia lotnicza udostępnia taką możliwość, warto z niej skorzystać. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje lub urlop z maluchem i planujemy wypożyczyć samochód, nie będziemy dzięki temu musieli martwić się o brak odpowiedniego fotelika.