Po zakupieniu fotelika samochodowego dla dziecka, wielu rodziców poszukuje akcesoriów, które mogą zwiększyć zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort malucha. Wśród tego typu artykułów, często można napotkać na ochraniacze uprzęży. Czym są i jaką pełnią funkcję?

Czym są ochraniacze uprzęży?
Ochraniacze uprzęży to specjalne osłonki, które nakłada się na wewnętrzne pasy fotelika. Niekiedy dostępne są w komplecie z danym modelem, innym razem musimy dokupić je osobno. Takie ochraniacze nakładane są na pasy barkowe i kroczowe. Pełnią one kilka funkcji. Przede wszystkim zapobiegają zsuwaniu się pasów. Dziecko jest dzięki temu dobrze przypięte i nie trzeba obawiać się o to, że pas przemieści się na wskutek nagłego manewru czy w trakcie zderzenia. Osłonki takie chronią również pasy przez wytarciem i zabrudzeniami. Rodzice często decydują się na ich zakup również po to, aby zminimalizować ucisk pasów na ciało dziecka. Ochraniacze przydają się zatem zwłaszcza u małych dzieci, które są wrażliwe na wszelkie otarcia i nacisk. Maluchy dzięki temu mogą podróżować w większym komforcie.

Jakie ochraniacze wybrać?
Ochraniacze uprzęży stanowią doskonałe uzupełnienie fotelika samochodowego. Warto je jednak wybierać z uwagą, kierując się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Ochraniacze powinny być wykonane w miękkiej, naturalnej tkaniny, aby dobrze spełniały swoją rolę. Nie warto kupować ich ze źródeł niewiadomego pochodzenia, ponieważ mogą zawierać toksyczne substancje i wpływać negatywnie na zdrowie. Jeśli dziecko jest alergikiem, warto upewnić się, że ochraniacze są bezpieczne i nie wywołają podrażnień w kontakcie ze skórą. Najwygodniejszym rozwiązaniem będą osłonki, które można uprać w pralce, ponieważ dzięki temu łatwo utrzymamy jej w czystości. Materiały, z których wykonano akcesoria powinny być wysokiej jakości. W przeciwnym wypadku tkanina będzie się spierać, mechacić, a po kilkukrotnym czyszczeniu nada się tylko do wyrzucenia. Jeśli łatwość użytkowania ma duże znaczenie, warto wybrać osłonki na rzepy. Ich nakładanie i zdejmowanie będzie bardzo proste.