Nastało wyczekiwane przez wiele osób lato. Skończył się rok szkolny i pora zaplanować wakacje. Jak pokazują statystyki, w zeszłym roku wzrosła liczba rodzin, które udały się ten czas na wypoczynek za granicę. Szacuje się, że w tym roku trend będzie kształtował się podobnie. Rodzice coraz chętniej podróżują nie tylko ze starszymi dziećmi, ale również z maluchami. Niezależnie od tego, czy planujemy pojechać na wakacje własnym środkiem transportu, czy też zamierzamy dotrzeć do celu innym środkiem lokomocji i dopiero na miejscu wynająć pojazd, należy odpowiednio wcześniej rozważyć kwestie dotyczące bezpiecznego przewozu dziecka.

Wyjazd z dzieckiem samochodem - o czym warto pamiętać? 
Daleka wyprawa samochodem z dzieckiem może dać się we znaki każdej ze stron. Jadąc przez kilka lub nawet kilkanaście godzin nie możliwości, żeby dziecko przesiedziało ten czas spokojnie. Główną kwestią jest tutaj dyskomfort. Pomimo, że nowoczesne, wysokiej jakości foteliki samochodowe są wygodne, to jednak spędzenie długiego czasu w tej samej pozycji szybko da się maluchowi we znaki. Co prawda istnieje możliwość, że większość czasu spokojnie prześpi, jednak nie w każdym przypadku jest to oczywiste. 
Lato to czas upałów, warto więc zaopatrzyć się w akcesoria, takie jak letni pokrowiec lub wkładki antypotowe do fotelików, które uczynią dziecku podróż bardziej komfortową. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie również osłonki na szyby, które ochronią przed intensywnymi promieniami słońca. Podczas długiej podróży powinien znaleźć się również czas na napoje i posiłki. Dziecku można dawać jedzenie wyłącznie na postojach. W trakcie jazdy bardzo łatwo o zakrztuszenie, czy chociażby zabrudzenie tapicerki. Wielu rodziców, chcąc aby ich dziecko podczas jazdy się nie nudziło, podaje im zabawki lub urządzenia mobilne. Niestety w przypadku zderzenia lub nagłego manewru przedmioty te mogą być bardzo niebezpieczne i zranić nie tylko dziecko, ale także pozostałych podróżujących.

Wynajem samochodu, a fotelik dla dziecka
Jadąc na wakacje zagraniczne należy sprawdzić jakie przepisy dotyczące przewozu dzieci obowiązują w danym kraju. Foteliki są obowiązkowe wszędzie, jednak w zależności od konkretnego państwa, granica wieku, wzrostu lub wagi może być inna. Zapoznanie się z wymogami prawnymi pomoże uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zamierzamy dotrzeć do danego kraju innym środkiem transportu, a dopiero na miejscu chcemy wypożyczyć samochód? Rozwiązań jest co najmniej kilka. Po pierwsze można zamówić samochód wyposażony w fotelik. Większość wypożyczalni udostępnia taką opcję, wystarczy poprosić o to przy rezerwacji. Ta opcja ma zarówno plusy, jak i wady. Przede wszystkim w niektórych krajach jakość takich fotelików może pozostawiać wiele do życzenia. Często bywają zabrudzone a nawet uszkodzone. Dodatkowo koszt, jaki trzeba doliczyć często jest również bardzo wysoki. Oczywiście można zabrać własny fotelik. Jeśli lecimy samolotem, możemy nadać go jako bagaż. To jednak dość duży gabaryt, który spowoduje w wielu przypadkach konieczność wykupienia dodatkowego bagażu. Warto więc pomyśleć o alternatywie dla fotelika, na przykład adapterze do pasów Smart Kid Belt. To urządzenie waży zaledwie 120 gram i nie zajmuje dużo miejsca, dlatego można przewieść je nawet w bagażu podręcznym. Adapter akceptowany jest w krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Jeśli więc posiadasz dziecko w wieku 5 do 12 lat, którego waga mieści się w przedziale 15-36 kg, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, szczególnie że w porównaniu do innych alternatyw jest najbardziej opłacalne.