Zakup nowego fotelika to często niemały wydatek, dlatego wielu z nas rozważa inne alternatywy. Nie brakuje jednak osób, które nie są wstanie wyobrazić innego wyboru jak zakup nowego fotelika. Postanowiliśmy wziąć pod lupę wszystkie korzyści z jakimi wiąże się wybór nowego fotelika i ocenić, czy rzeczywiście warto wydać na niego często niemałą kwotę.

Cena bezpieczeństwa

Warto na początku zaznaczyć, że fotelik samochodowy kupujemy w jednym, najważniejszym celu - aby zagwarantować dziecku pełne bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Kwestie takie jak wygoda czy koszty powinny zejść na drugi plan. Ceny najlepszych z dostępnych na rynku fotelików nie należą do najmniejszych, to fakt. Nie są to jednak kwoty, które rzeczywiście mogłyby znacząco zrujnować nasz budżet. Zakładając, że stać nas na regularne opłacanie ubezpieczenia samochodowego i pokrywanie kosztów paliwa, argument dotyczący wysokich cen nie powinien odwodzić nas od zakupu nowego fotelika. Możemy zaoszczędzić na innych elementach wyprawki takich jak wózek, łóżeczko, czy ubranka, ponieważ rzeczy te nie odpowiadają bezpośrednio za życie naszego malucha.

Pewne rozwiązanie

Większość osób unika kupowania samochodów powypadkowych. Czy zatem rozsądny będzie zakup fotelika dla dziecka, który brał udział w kolizji? Zdecydowanie nie. O tyle trudniej stwierdzić po foteliku niż po samochodzie, że doszło z jego udziałem do wypadku, ponieważ może nie posiadać najmniejszych oznak zewnętrznych. Często jednak wady nie są widoczne gołym okiem, a mogą w znaczący sposób obniżać bezpieczeństwo fotelika. Foteliki po wypadku muszą być zatem bezwzględnie wycofane z użytku. Decydując się na zakup nowego fotelika zyskujemy pewność, że jest bezwypadkowy i nie zagraża bezpieczeństwu naszego dziecka.

Termin ważności

To fotelik ma datę ważności? Okazuje się, że owszem. Tak jak nie karmimy dziecka przeterminowaną żywnością i nie pielęgnujemy go kosmetykami, których okres przydatności minął, tak samo nie wsadzamy go w fotelik, który stracił termin ważności. Fotelik samochodowy składa się głównie z elementów plastikowych i pianki. W okresie eksploatacji cała konstrukcja narażona jest na działanie temperatur. Pianka doznaje wgnieceń, a mechanizmy oraz klamerki tracą swoja sprawność. Fotelik po dłuższym okresie przestaje być bowiem tak samo sprawny jak pierwotnie. Przyjmuje się, że dla fotelików w kategorii wagowej 0-13 kg okres ten wynosi 4 lata, dla 9-18 kg 6 lat, a dla 15-36 10 lat. Należy mieć jednak na uwadze, że fotelik może spędzić w sklepie do 2 lat, dlatego dla bezpieczeństwa warto doliczyć ten czas.

Postęp technologiczny

W przypadku fotelików samochodowych zachodzą dynamiczne zmiany i modele sprzed kilka lat są często gorszej jakości niż te nowsze. Producenci starają się bowiem na każdym kroku uzupełniać foteliki o nowe funkcje i mechanizmy zwiększające wytrzymałość i wygodę. Normy dotyczące przewozu dziecka stają się z roku na rok coraz bardziej rygorystyczne. W 2013 roku wszedł w życie standard ECE R44 /04, w związku z czym foteliki wyprodukowane przed tym okresem mogą nie spełniać obecnych wymagań. Decydując się na nowy fotelik zyskujemy również możliwość dokupienia części zapasowych oraz dodatkowych akcesoriów, co w przypadku starszych modeli jest zazwyczaj niemożliwe.

Gwarancja

Przy zakupie nowego fotelika otrzymujemy od producenta gwarancję, która w wielu przypadkach upoważnia nas do wymiany fotelika na nowy. Niektórzy producenci oferują również dożywotnią gwarancję (dożywotność dotyczy końca terminu ważności fotelika). Może okazać się więc, że kupując nowy fotelik w rzeczywistości zaoszczędzimy, jeżeli z fotelikiem pojawią się jakiekolwiek problemy.

Jeżdżę z dzieckiem samochodem sporadycznie. Czy powinienem kupować nowy drogi fotelik?

Bezpieczny fotelik do przewożenia dziecka to podstawa i w żadnym wypadku nie należy z niego rezygnować. Jeżeli dziecko jest jednak przewożone w samochodzie jedynie okazyjnie, a ukończyło 5 lat, można pomyśleć o adapterze Smart Kid Belt. To urządzenie, które dzięki niewielkiej wadze i rozmiarom można mieć zawsze w torebce. Sprawdzi się, jeżeli pożyczamy samochód od znajomych bądź korzystamy z taksówek.