Nieczyszczone foteliki dziecięce stanowią siedlisko wielu groźnych dla dzieci bakterii. Powodem ich występowania są liczne zabrudzenia biologiczne, zarówno te po jedzeniach i napojach, jak również pot. To wszystko stanowi świetną pożywkę między innymi dla szczepów E.coli i salmonelli. Właśnie dlatego należy pamiętać o regularnym dbaniu o fotelik samochodowy i praniu tapicerki. 

W jakich sytuacjach należy prać tapicerkę? 
Częstotliwość z jaką należy prać tapicerkę fotelika zależy od wielu czynników. Jeśli twoje dziecko często będzie rozlewać napoje i kruszyć jedzenie, może okazać się, że czyszczenie będzie konieczne nawet co kilka dni. W większości przypadków możemy to jednak robić nieco rzadziej. Tapicerkę powinniśmy prać nie tylko wtedy, gdy widocznie się zabrudzi, ale również w sytuacjach, kiedy dziecko było przeziębione lub złapało jakiegoś wirusa. Powinniśmy robić to także latem, gdy podczas upałów maluch częściej poci się w foteliku. 

Gdzie szukać informacji o sposobie prania tapicerki?
Pierwsza zasada, której powinniśmy przestrzegać nie tylko podczas prania tapicerki, ale również przy każdej innej czynności związanej z fotelikiem, to sprawdzenie zaleceń producenta. Poszczególne modele fotelików różnią się między sobą, dlatego zawsze powinniśmy sprawdzić instrukcję dołączoną przy zakupie fotelika. Choć pranie tapicerki może wydawać się błahą sprawą, to trzeba mieć na uwadze, że poszczególni producenci wykorzystują różne materiały i zbyt wysoka temperatura czy nieodpowiednie środki chemiczne mogą sprawić, że tapicerka łatwo się zniszczy. Są jednak pewne uniwersalne zasady, których zawsze powinniśmy przestrzegać. 
O tym, czy tapicerkę czyści się łatwo czy trudno można sprawdzić w testach fotelików. Im wyższa ocena, tym prostsze powinno być czyszczenie. W ramach przypomnienia chcielibyśmy jednak dodać, że ta kwestia nie powinna wywierać największego wpływu na wybór fotelika. Podstawowym kryterium jest jego bezpieczeństwo, ponieważ to ono decyduje o zdrowiu i życiu maluchów. 

W jaki sposób powinno prać się tapicerkę?
Przy zdejmowaniu tapicerki należy uważać, aby nie szarpać ani za materiał, ani za fotelik, ponieważ może to wywołać urazy mechaniczne. W niektórych modelach ściąganie tapicerki bywa bardzo trudne, jednak nimi to powinniśmy się obchodzić z nią możliwie najdelikatniej. Większość tapicerek może być prana w pralkach. Temperatura, w jakiej powinno się prać tapicerkę to zazwyczaj 30-40 stopni. Cykl prania powinien być możliwie najkrótszy. Niektórych zabrudzeń nie usuniemy jednak w ten sposób i konieczne może być zastosowanie odplamiacza. Za czyszczenie tapicerki warto zabrać się najszybciej jak to możliwe. Im dłużej będziemy zwlekać z usunięciem plam, tym trudniej będzie nam się ich później pozbyć. Niektóre z zaschniętych zabrudzeń można także usunąć wilgotną ściereczką. 
Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wyczyszczeniem fotelika, możemy powierzyć to zadanie specjalnej firmie, która się tym zajmuje. W dużych miastach bez problemu znajdziemy punkty, które specjalizują się w czyszczeniu fotelików samochodowych. Są one często w takich miejscach nie tylko czyszczone, ale również dezynfekowane poprzez ozonowanie, które zabija grzyby i pleśnie. Sposób ten rekomendowany jest szczególnie w przypadku, gdy planujemy wykorzystywać fotelik, który był nieużywany przez dłuższy czas.