Jeżeli zdecydowałeś się na fotelik samochodowy z systemem ISOFIX, to wiedz, że wybrałeś najbezpieczniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Choć pasom samochodowym, które również mogą zostać wykorzystane do zamocowania fotelika nie można nic zarzucić, to jednak ISOFIX jest pewniejszym rozwiązaniem szczególnie dla osób niedoświadczonych. 

ISOFIX - co to takiego?

ISOFIX to dwa sztywne zaczepy zamontowane w postawie fotelika, które można mocować do odpowiadających im uchwytów w samochodzie. Taki rodzaj montażu pozwala w szybki sposób zamocować fotelik w samochodzie bez używania pasów bezpieczeństwa. Sposób ten uznawany jest przez ekspertów za najłatwiejszy i najbezpieczniejszy, ponieważ po "kliknięciu" mamy pewność, że wszystko zostało zamontowane w sposób prawidłowy, zatem ryzyko popełnienia błędu jest niemal niemożliwe. W przypadku standardowych pasów bezpieczeństwa wielu rodziców montuje foteliki w nieprawidłowy sposób, co stwarza duże zagrożenie dla życia dziecka, podczas ewentualnej kolizji. Właśnie z tego powodu zakup fotelika z systemem ISOFIX polecany jest w szczególności tym rodzicom, którzy po raz pierwszy stają przed takim wyborem i nie mają doświadczenia w mocowaniu standardowych fotelików. 

Co warto wiedzieć przed zakupem fotelika z systemem ISOFIX?

Zanim kupisz fotelik z systemem ISOFIX, upewnij się, że w Twoim samochodzie znajdują się odpowiednie zaczepy. Większość nowych samochodów je posiada, ponieważ od 1999 roku ISOFIX jest standardem. Jeżeli więc Twój pojazd został wyprodukowany później, najprawdopodobniej posiada takie elementy. Nie zaszkodzi jednak się upewnić, dowiesz się przy okazji, gdzie się one znajdują, ponieważ umiejscowienie zależy od marki samochodu i konkretnego modelu. Czasem należy wsunąć dłoń pomiędzy siedzisko, a oparcie fotela, aby je wyczuć. W niektórych pojazdach mogą być ukryte lub zabezpieczone zaślepkami z powodów estetycznych. Właśnie dlatego wiele osób nawet nie wie, że ma możliwość montażu fotelika z systemem ISOFIX w swoim samochodzie. Należy szukać dwóch metalowych elementów. Część samochodów jest wyposażona także w trzeci punkt mocowania na pas, tak zwany top tether. 
Pamiętaj również, aby sprawdzić czy fotelik, który planujesz kupić na pewno pasuje do Twojego modelu samochodu. Rekomendowane miejsce na zakup fotelika to sklep stacjonarny, w którym będziesz mógł przymierzyć wybrany egzemplarz i upewnić się, że jest odpowiedni. 

Jak wygląda montaż fotelika z systemem ISOFIX? 

Łatwość montażu to jedna z największych zalet systemu ISOFIX. Jego wykonanie przebiega zwykle w kilku prostych krokach. Pierwszym jest wysuniecie zaczepów umieszczonych w bazie fotelika. Są one często oznaczone żółtym kolorem, dlatego na pewno ich nie pominiesz. Następnie bazę należy umieścić na tylnym siedzeniu i mocno dociskać ją w stronę kanapy, aż do momentu wpięcia zaczepów. Jeżeli zrobimy to poprawnie, usłyszymy charakterystyczne kliknięcie. Oznacza to, że fotelik leży poprawnie. Zamontowanie fotelika z bazą ISOFIX nie trwa dłużej niż kilka sekund. W podobnie ekspresowy sposób można go wypiąć. Rozwiązanie to jest tak proste, że poradzi sobie z nim każdy. Dodatkowo ryzyko, że popełnimy błąd zostaje w tym przypadku wyeliminowane niemal do zera. Nie musimy również martwić się o to, że uchwyty wraz z czasem utracą swoją stabilność, co dzieje się w przypadku pasów, które po kilku tygodniach mogą się obluzować i należy je regularnie dociskać. Dzięki temu, że ISOFIX jest wmontowany w samochód, nie musimy również obawiać się, że fotelik się przesunie podczas wypadku.