W branży urządzeń podtrzymujących pojawiło się jakiś czas temu nowe rozwiązanie. To adapter o nazwie Smart Kid Belt, który ma być alternatywą dla fotelika. Jest to zupełnie inny produkt od znanych dotychczas. Mały, tani, przenośny, ale czy naprawdę bezpieczny?

Adapter do pasów bezpieczeństwa zyskuje coraz większą popularność. Wielu rodziców zastanawia się nad jego zakupem, jednak obawiają się czy to rozwiązanie spełnia normy bezpieczeństwa. Zapytaliśmy eksperta co na ten temat sadzi. Jego zdaniem, adapter to świetne rozwiązanie, w szczególności gdy nie mamy możliwości skorzystania z fotelika. Przypomnijmy, że prawo dopuszcza przewożenie dzieci bez fotelika oraz innych urządzeń podtrzymujących w taksówkach oraz innych pojazdach komunikacji publicznej. To dość ryzykowne rozwiązanie, ponieważ pojazdy te są wcale nie są mniej narażone na wypadek czy stłuczkę niż samochody osobowe. Noszenie ze sobą fotelika samochodowego jest raczej nierealne, ale urządzenia, które waży niecałe 120 g i można je schować do torebki czy kieszeni już jak najbardziej tak. Jeśli okaże się, że będziemy musieli wsiąść z dzieckiem do samochodu lub autobusu, który nie ma w swoim wyposażeniu dziecięcego fotelika, będziemy mogli wykorzystać adapter przy pomocy którego wyregulujemy pasy bezpieczeństwa. 

Zdaniem eksperta, adapter do pasów znajdzie również zastosowanie w innych sytuacjach. Powszechnym problemem wśród wielodzietnych rodzin jest brak wystarczającej liczby miejsc przeznaczonej na foteliki. Już przy trójce dzieci pojawia się kłopot, ponieważ na tylnej kanapie są zazwyczaj tylko dwa miejsca, na których można zamontować fotelik. Prawo również w tej sytuacji nie znalazło optymalnego rozwiązania i pozostawiło możliwość, w której najstarsze z dzieci może podróżować pośrodku kanapy przypięte jedynie samymi pasami bezpieczeństwa. Przy Smart Kid Belt problem ten nie istnieje ponieważ można w tym przypadku wykorzystać wszystkie trzy komplety pasów dostępne na tylnej kanapie. 

Wiemy więc, że adapter to świetne rozwiązanie w niestandardowych przypadkach. A co z jego zastosowaniem w codziennych sytuacjach? Czy przy pomocy adaptera można całkowicie zrezygnować z fotelika? Producenci Smart Kid Belt nie kwestionują, że ich urządzenie jest lepsze od innych. Faktem jest jednak, że wielu rodziców nie może przekonać się do fotelików. Nawet 50 % osób przyznaje, że zdarza im się przewozić dzieci bez odpowiedniej ochrony.
Najczęściej swoją decyzję argumentują tym, że nie stać ich na odpowiedni fotelik lub jadą tylko an krótki dystans, albo że nie mają czasu na przepięcie fotelika. Najwięcej wykroczeń jest w przypadku starszych dzieci, które zbliżają się wzrostem i wiekiem do granicy, do której w świetle prawa mogą jeździć w odpowiednim urządzeniu podtrzymującym. Z czego to wynika? Najczęściej z przekonania, że "za ich czasów" jeździło się bez fotelika i nic nikomu się nie stało. Same dzieci również nie ułatwiają sprawy, ponieważ rzadko który starszak będzie domagał się jazdy w foteliku. Każde dziecko marzy o tym, aby jak najszybciej dorosnąć i robić to, co robią dorośli - także podróżować w ten sam sposób co oni. Smart Kid Belt jest w stanie rozwiązać wszystkie te problemy. Jest niedrogi w porównaniu do większości fotelików, szybki w montażu, a do tego pasuje do wielu pojazdów, dlatego można zamontować go od razu w dwóch samochodach. Adapter umożliwia również dzieciom podróżowanie w pasach bezpieczeństwa, bez podkładek i fotelików. 


Adapter do pasów bezpieczeństwa to innowacyjne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej rodzin z dziećmi. Urządzenie jest małe, przenośne i tanie. Dzięki temu można wykorzystać je w wielu sytuacjach. 
Adapter Smart Kid Belt jest urządzeniem dedykowanym dla dzieci, które ukończyły 5 lat i które ważą co najmniej 15 kg. Pamiętajmy, aby nigdy nie ryzykować jazdy z dzieckiem bez odpowiedniego zabezpieczenia. Nie chodzi tutaj wcale o kwestie związane z łamaniem prawa, ale o bezpieczeństwo malucha. Adapter Smart Kid Belt można dostać już za kilkadziesiąt złotych. Nie jest to wygórowana cena w porównaniu z życiem i zdrowiem dziecka, które stanowią bezcenną wartość.