Nie jest tajemnicą, że fotelik samochodowy to konieczny nabytek dla każdego zmotoryzowanego rodzica. Często jednak traktowany jest jako zbędny wydatek, ponieważ koszty jego zakupu nierzadko stanowią sporą kwotę. Warto szukać oszczędności, jeśli jest to możliwe, ale czy dobrym pomysłem jest oszczędzanie na bezpieczeństwie swojego dziecka? Warto rozważyć kilka kwestii, zanim zdecydujemy się na zakup nowego bądź używanego fotelika.

Często za pośrednictwem internetu lub sklepów z używanymi artykułami dziecięcymi można natknąć się na foteliki samochodowe. Najwyraźniej czyjeś dziecko już z niego wyrosło, a jakiemuś innemu nadal może się przydać. Jego cena jest natomiast znacznie niższa niż ta, którą musielibyśmy zapłacić za nowy model siedziska. Ten argument zdecydowanie przemawia na korzyść produktu z drugiego obiegu. Zawsze istnieje jednak obawa, że być może fotelik został wcześniej uszkodzony lub brał udział w wypadku drogowym. Nie zawsze jesteśmy to w stanie stwierdzić na pierwszy rzut oka. Być może artykuł wygląda na całkowicie sprawny, a jego wewnętrzna struktura została naruszona. Wówczas nie spełni on już swojej roli tak dobrze, jak fotelik nowy, co może okazać się niebezpieczne dla naszego dziecka. Aby jednoznacznie ocenić przydatność używanego siedziska, konieczna jest ekspertyza. Jedynie wtedy można z całą pewnością określić, czy nie jest ono zbyt wyeksploatowane, aby jeszcze komuś posłużyć. Wiele osób twierdzi jednak, że lepsza taka ochrona niż jej całkowity brak. W przypadku osób, których nie stać na zakup nowego fotelika, używany model sprawdzi się o wiele lepiej niż kanapa samochodowa pozbawiona go w zupełności. Przy zakupie fotelika z drugiej ręki należy także zwrócić uwagę na stan pasów bezpieczeństwa oraz ich zapięć, od których w dużej mierze zależy bezpieczeństwo dziecka, które z niego korzysta. W grę wchodzą także względy higieniczne, ponieważ tapicerka używanego fotelika może być już mocno zużyta, co znacznie pogarsza komfort jego użytkowania. Co więcej, produkt nabywany przez drugiego właściciela traci swoją gwarancję, przez co w przypadku usterki będziemy zmuszeni naprawić szkodę na własny rachunek. Zanim zdecydujemy się na wybór pomiędzy nowym a używanym fotelikiem, warto dokonać porównania cen obu wersji. Może się bowiem okazać, że różnica nie będzie aż tak duża, a wówczas lepiej skusić się na nieużywany wcześniej przez nikogo artykuł. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystko zadziała jak należy, a produkt objęty będzie gwarancją.

Jak widać, mimo często atrakcyjnej ceny, wiele przemawia na korzyść nowych fotelików. Oszczędzanie to zdecydowanie dobre rozwiązanie, a w wielu przypadkach także konieczność. Jednak zdecydowanie lepiej nie poddawać takiej próbie zdrowia oraz bezpieczeństwa własnego dziecka. Pozornie małe niedociągnięcia techniczne mogą skończyć się dla małego pasażera bardzo źle, dlatego warto zakupić fabrycznie nowy produkt, który z pewnością nas nie zawiedzie.