Dziecko nie lubi fotelika - Co zrobić?

Mam problem ze swoją prawie roczną córeczką, która nie chce jeździć w foteliku w samochodzie. Niesamowicie płacze przez całą drogę. Kiedy biorę ją na ręce uspokaja się na chwilę, ale gdy wkładam ją ponownie do fotelika znowu zanosi się w płacz. Wcześniej też tak było, ale myślałam, że po zmianie fotelika będzie inaczej, jednak mała reaguje ciągle tak samo. Proszę o poradę, co mogę zrobić w tej kwestii. Na daną chwilę musieliśmy niestety całkowicie zrezygnować z dalekich wycieczek.

Dominika
Odpowiedż eksperta

Problem płaczących dzieci w samochodzie jest dość powszechny, a przyczyną może być po prostu charakter lub temperament dziecka. Mówi się nawet, że dzieci dzielą się na dwa typy - takie, które uwielbiają jazdę samochodem i te, które jej nie znoszą. Można jednak postarać się umilić takiemu maluchowi podróż. 

Przede wszystkim nie wolno wyjmować dziecka z fotelika podczas jazdy - nie jest wtedy w żaden sposób zabezpieczone. Poza tym daje się przez to dziecku sygnał, że jeśli będzie odpowiednio głośno płakać, to nie będzie musiało jeździć w foteliku.

Przyczyną płaczu mogą być często kwestie techniczne. Warto więc sprawdzić, czy dziecku nie dokucza niewygoda. W tym celu należy wypróbować ustawienie fotelika pod różnymi kątami, oczywiście w dopuszczalnych granicach. Pasy należy zapinać, w taki sposób, aby można było wsunąć płaską dłoń pomiędzy pasy a ciało dziecka. Nie może być zbędnego luzu, ale pasy nie mogą też wżynać się i uciskać. Warto również sprawdzić, czy podczas jazdy nie razi dziecka słońce. Jeżeli świeci ono zbyt mocno, można założyć specjalną osłonkę na fotelik. 

Innym sposobem jest odwrócenie uwagi dziecka podczas podróży. Można mu w tym czasie puścić płytę z piosenkami dla dzieci, aby mogło się na nich skupić. Można również dać maluchowi zabawkę - niech to jednak będzie miękki pluszak, aby dziecko podczas nagłego hamowania ostrego manewru nie zrobiło sobie żadnej krzywdy. 

Niektórzy rodzice siadają obok swojego dziecka, aby zabawić je w czasie jazdy i dodać mu otuchy. 
Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie zadziała, to w miarę możliwości można postarać się wyjeżdżać z dzieckiem w porze drzemki, w szczególności na dalsze trasy.

Maciej Lis
Ekspert bezpieczeństwa
Pasjonat motoryzacji - miłośnik ekstremalnego off-roadu, pojazdów klasycznych. Na co dzień zajmuje się odbudową pojazdów zabytkowych. Zajmuje się tematem bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych od 12 lat.
Średnia ocena: /5 na podstawie 5 opinii

Dziecko nie lubi fotelika - Co zrobić?

~.
*.*.*.57
Data: 2022-03-20 09:24:36
Ta
Krzysztof
*.*.*.*.13
Data: 2020-02-07 08:30:09
Polecam ten adapter. Dzieci które nie lubią fotelików bardzo entuzjastycznie reagują na zmianę.
Jolka
*.*.*.*.70
Data: 2020-01-23 15:54:52
Powiem Wam, że i Nasz sześciolatek w końcu przekonał się do podróży samochodem dzięki SKB. Super sprawa.
Marta
*.*.*.*.43
Data: 2020-01-16 15:06:45
Potwierdzam opinie pana Bogdana, nasza córka dopiero w zetknięciu ze Smart Kid Belt odpuściła afery w związku z jakimkolwiek podróżowaniem autem.
Bogdan
*.*.*.*.90
Data: 2020-01-14 11:47:49
Małym dzieciom ciężko wytłumaczyć co dla Nas było dużym problemem bo syn nawet w wieku 5 lat nie chciał jeździć w jakimkolwiek foteliku. Dopiero adapter Smart Kid Belt rozwiązał wszystkie problemy. Polecam każdemu zapoznać się z tematem.

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Smart Kid Belt
BRAXX Sp. Z o.o.
Ocena: 5/5 (107 opinii)
Fotelik HUGGI ISOFIX
Caretero
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Fotelik LEVI PLUS
Lionelo
Ocena: 5/5 (3 opinie)
BeSafe iZi Go Modular i-Size
BeSafe
Ocena: 5/5 (3 opinie)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Tanie foteliki kontra drogie, czy warto przepłacać?
Które foteliki wypadają najlepiej w testach zderzeniowych?
Fotelik dla niemowlaka - z bazą czy bez?
Na jakie specyfikacje należy zwracać uwagę podczas zakupu fotelika samochodowego?

Podobne pytania

Dziecko nie lubi fotelika - Co zrobić?
Adaptery do pasów bezpieczeństwa
Samodzielny montaż ISOFIX
Czy fotelik ma datę ważności?
Znajdz nas na yotube