Zadbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest bardzo ważne, zwłaszcza o te najmłodsze dzieci należy zadbać z niezwykłą starannością. Oczywiście decydując się na fotelik samochodowy dla niemowlaka należy kupić fotelik dedykowany tej grupie wagowej czyli fotelik nosidełko (0-13 kg). Foteliki dla najmłodszych dzieci montowane są zawsze na tylnym siedzeniu samochodu, najlepiej środkowym i tyłem do kierunku jazdy. Kupując fotelik dla niemowlaka należy sprawdzić czy zostały na nim przeprowadzone testy bezpieczeństwa, zazwyczaj jest to opisane na produkcie, można tez dopytać sprzedawcy.
Testy powinny być przeprowadzone przez niezależne od producentów organizacje np. ADAC, której skala oceny to od 1 do 5, najlepiej szukać fotelików ocenionych na 5 punktów, wtedy mamy pewność, że spełnia najwyższe standardy. Każdy fotelik powinien też posiadać homologację europejską ECE R44/04. Fotelik dla niemowlaków przed zakupem warto przymierzyć do naszego samochodu. Dla tak malutkich dzieci fotelik 
powinien być wyposażony w otuliny na ramiona, tak aby pasy nie wrzynały się w ciało dziecka, a jedynie stabilnie je trzymały. Dodatkowo ważnym elementem dla noworodka jest wygodna wkładka, otulająca dziecko, często z możliwością jej wyjęcia kiedy dziecko podrośnie. Warto zakupić fotelik z daszkiem i zdejmowaną do prania tapicerką. Fotelik taki często jest używany przez rodziców jako nosidełko, a zatem wyjmowany z samochodu przy okazji krótkich spacerów, czy przejścia z samochodu do sklepu, daszek chroni więc dziecko przed słońcem, deszczem czy śniegiem. Zdejmowana tapicerka przy tak malutkich dzieciach jest niezwykle praktyczna i wręcz niezbędna. Ważne by kupować zawsze nowy fotelik, nigdy nie mamy pewności czy dany produkt nie uczestniczył w wypadku czy kolizji, zresztą z upływem czasu, zmienia się też technologia, a foteliki jak wszystkie inne produkty zużywają się i niszczą, warto więc zainwestować w bezpieczeństwo swojego dziecka.