Co to jest adapter do pasów dla dzieci?

Już kilkukrotnie spotkałem w sklepach adapter do pasów dla dzieci. Czy mogę prosić o wyjaśnienie co to takiego i do czego służy?

Ala Sowa
Odpowiedż eksperta

Adapter do pasów bezpieczeństwa to niewielkie urządzenie, które ma na celu wyregulować pasy samochodowe w taki sposób, aby dopasować je do wzrostu dziecka.

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa to rewelacyjny wynalazek, który w momencie kolizji czy ostrego manewru może uchronić nas przed poważnymi obrażeniami, a nawet utratą życia. Jest tylko jeden problem - pasy przystosowane są dla osób dorosłych o odpowiednim wzroście. Małe dzieci mogą się z nich wysunąć, dlatego muszą jeździć w fotelikach. Tak przynajmniej było do niedawna. Obecnie jednak technologia znacznie się rozwinęła, dlatego oprócz fotelików, dostępne są również alternatywne urządzenia podtrzymujące. Takim urządzeniem jest właśnie adapter do pasów. Pozwala na płynne dopasowanie odcinka barkowego oraz biodrowego odpowiednio do wzrostu dziecka. Dzięki temu dziecko nie musi podróżować w foteliku, wystarczy, że zabezpieczymy je pasami, które wyregulujemy z pomocą adaptera.

Jak już można wywnioskować, takiego adaptera można użyć w każdym pojeździe w którym są zamocowane pasy, a więc nie tylko w samochodzie osobowym, ale również w taksówce, czy w autokarze, w których nie ma żadnego innego zabezpieczenia dla małych dzieci. Można w ten sposób przewozić również trójkę dzieci jednocześnie na tylnej kanapie, dlatego rodziny wielodzietne, których pojazdy nie posiadają odpowiedniej ilości miejsca na trzy foteliki, mogą również skorzystać z adaptera. 

Adapter rekomendowany jest dla dzieci w wieku 5-12 lat, jednak może być również używany w starszym wieku, na przykład przez dorosłych o niższym wzroście chcących poprawić swoje bezpieczeństwo. 
Takie rozwiązanie jest również dopuszczone przez prawo, nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach, pomimo obiegowej opinii, że tylko foteliki mogą służyć do przewozu dzieci. 

Adaptery, które spotyka Pan w sklepach to najprawdopodobniej Smart Kid Belt, które są szeroko dostępne w wielu marketach, czy na stacjach benzynowych. Ich cena jest niewielka, a producent na podstawie testów i homologacji gwarantuje bezpieczeństwo, dlatego cieszą się one dużą popularnością.

Maciej Lis
Ekspert bezpieczeństwa
Pasjonat motoryzacji - miłośnik ekstremalnego off-roadu, pojazdów klasycznych. Na co dzień zajmuje się odbudową pojazdów zabytkowych. Zajmuje się tematem bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych od 12 lat.
Średnia ocena: /5 na podstawie 1 opinii

Co to jest adapter do pasów dla dzieci?

ada,
*.*.*.*.59
Data: 2019-07-01 17:04:45
mam i uzywam takiego adaprera - sprawdza sie OK

Napisz swoją recenzję w komentarzu:

Końcowa ocena:

Polecane foteliki

Nosidło IZMI
Minilo
Ocena: 5/5 (4 opinie)
BAIER Adebar
Baier
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Fotelik Comfort up
Kinderkraft
Ocena: 5/5 (8 opinii)
Fotelik Monza plus
Recaro
Ocena: 5/5 (5 opinii)

Zapytaj eksperta

Nowości w poradniku

Jak wybrać używany fotelik samochodowy?
Adapter do pasów dla dzieci
Adapter do pasów dla kobiet w ciąży
Fotelik dla dziecka w samolocie

Podobne pytania

Używany czy nowy fotelik?
Jak prawidłowo używać adaptera do pasów?
Adapter do pasów bezpieczeństwa Smart Kid Belt - czy warto kupić?
Jaka opinia o Smart Kid Belt?