Gdy pogoda sprzyja wypoczynkowi i aktywnościom na świeżym powietrzu, warto wybrać się z dzieckiem za miasto. Wielu rodziców, którzy uwielbiają wycieczki rowerowe zastanawia się jak zorganizować taki wyjazd ze swoim maluchem. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować oraz jaka pora jest najlepsza do tego, aby dziecko rozpoczęło swoje pierwsze przygody z rowerem. 

Co daje jazda na rowerze? 
Zaszczepienie w dziecku od najmłodszych lat chęci do jazdy na rowerze jest doskonałym pomysłem. Największym plusem jazdy na dwóch kółkach jest przebywanie na świeżym powietrzu co sprawia, że się dotleniamy, Warto więc postawić na miejsca przyjazne dla rowerzystów z daleka od spalin i hałasów wielkiego miasta. Jazda w pobliżu lasów czy parków poprawi funkcjonowanie układu oddechowego i krążeniowego. Jazda na rowerze podobnie jak każda aktywność fizyczna powoduje spalanie kalorii i wysmuklenie sylwetki, dlatego jeżdżąc regularnie zadbamy o zgrabne ciało i wzmocnimy mięśnie. Dodatkowo jazdę na rowerze można łączyć z innymi przyjemnościami, jak wspólne spędzanie czasu z rodziną i zwiedzanie. Wycieczki z najmłodszymi członkami rodziny wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, w szczególności jeśli chcemy na nie zabrać malucha, który nie jest jeszcze w stanie sam wsiąść na rower. Najważniejszą kwestią jest dobry fotelik rowerowy, którego wybór powinien być dobrze zaplanowany. 

Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka?
Niezbędnym punktem na wyprawach z maluchem jest bezpieczny fotelik rowerowy. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jakiej firmy fotelik kupić, na który rodzaj montażu się zdecydować i jakie inne kwestie powinien spełnić fotelik. Na rynku dostępne są obecnie foteliki montowane na ramie roweru oraz z tyłu, w miejscu bagażnika. Wybór będzie zależał w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań i preferencji. Wielu rodziców decyduje się na foteliki montowane z tyłu, ponieważ pozwalają one łatwiej zapanować nad rowerem podczas jazdy. Z kolei w przypadku alternatywnego rozwiązania dużym atutem jest możliwość przebywania dziecka pod czujnym okiem rodzica. Warto również zwrócić uwagę na to, czy fotelik posiada regulowane oparcie, zwłaszcza jeśli dziecko lub spać podczas rowerowych wycieczek. W celu wyboru najlepszego modelu warto skonsultować się z ekspertem, który zaprezentuje poszczególne foteliki i udzieli odpowiedzi na nasze pytania. 

O czym jeszcze warto pamiętać podczas jazdy rowerem z dzieckiem?
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o sprawny rower. To najważniejszy punkt, który decyduje o bezpieczeństwie zarówno dziecka, jak i samego rodzica, dlatego sprawdźmy, czy w naszym pojeździe nie występują jakiekolwiek usterki i czy nie powinniśmy oddać go do naprawy. Należy zadbać również o kaski, nie tylko dla dziecka, ale dla całej rodziny. W ten sposób głowy będą dobrze chronione w razie upadku. Warto przygotować się na nieprzewidziane sytuacje i mieć przy sobie niewielka apteczkę, do której spakujemy plasterki, środek do odkażenia ran i inne przedmioty, które mogą się przydać do udzielenia pomocy. Podczas każdej wyprawy z maluchem warto mieć przy sobie coś do picia i przekąszenia. Do tego przyda się również coś na wypadek zmiany pogody, czyli lekka bluza lub płaszczyk przeciwdeszczowy. 

Od kiedy można zabierać dziecko na rower?
Przede wszystkim warto zaczekać na moment, aż dziecko będzie w stanie samodzielnie usiąść w foteliku. Ortopedzi radzą, aby jeździć z dzieckiem dopiero od momentu aż ukończy 1,5 roku, ponieważ do tego czasu jego kręgosłup nie jest jeszcze tak dobrze wykształcony i odporny na wstrząsy. Na początek warto zacząć od krótkich tras, aby sprawdzić w jaki sposób dziecko zareaguje na taką aktywność. Z czasem można zwiększać odległości, jednak warto wybierać trasy rowerowe o płaskim terenie. Dzięki temu jazda będzie dla dziecka bardziej komfortowa.