Podróżując z dzieckiem, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przepisy, które z roku na rok ulegają kolejnym zmianom, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko kierującym pojazdom, ale również ich pasażerom, w szczególności tym najmłodszym. Aby należycie zadbać o odpowiedni sposób przewożenia naszych pociech w pojeździe, warto zapoznać się z kilkoma przepisami.

Kiedyś główną zasadą dotyczącą przewożenia dziecka w samochodzie był nakaz sadzania go w foteliku do dwunastego roku życia. Obecnie jednak przepis ten nie obowiązuje, a zamiast wieku, czynnikami decydującymi o użyciu fotelika są wzrost oraz waga. Młodzi pasażerowie muszą korzystać z niego do momentu, aż osiągną 150 centymetrów wzrostu. Istnieje jednak możliwość, aby w przypadku wzrostu poniżej 135 centymetrów zrezygnować z użycia fotelika. Wówczas dziecko musi siedzieć na tylnym siedzeniu i być przypięte pasami bezpieczeństwa. Wyjątek dotyczy także sytuacji, gdy przewozimy trójkę dzieci na tylnej kanapie, na której nie zmieszczą się foteliki dla każdego z nich. Wtedy jedno z dzieci, które ukończyło już trzy lata, może usiąść na środkowym miejscu, ale musi być przypięte pasami. Należy pamiętać, aby bezwzględnie unikać przewożenia małego dziecka w fotelik ustawionym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, gdy samochód wyposażony jest w działające poduszki powietrzne. Może to grozić nie tylko jego licznymi obrażeniami, ale nawet śmiercią. Kupno fotelika również obarczone jest przepisami prawnymi, według których dzielą się one na grupy. Każda z nich określa masę ciała, którą powinno osiągnąć dziecko, aby korzystać z danego fotelika. Co więcej, należy zadbać o to, aby nasz fotelik posiadał certyfikat bezpieczeństwa. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że spełni on swoją rolę i zagwarantuje naszemu dziecku szczęśliwą oraz w pełni komfortową podróż.

Jeżeli z jakichś względów chcemy zrezygnować z użycia fotelika, warto zastanowić się nad zakupem Smart Kid Belt. Urządzenie pomaga wyregulować pasy bezpieczeństwa w taki sposób, aby były one mocniej napięte, a tym samym znacznie bezpieczniejsze dla dziecka. Ma wiele zalet, które sprawiają, że jest produktem wartym wypróbowania przez każdego zmotoryzowanego rodzica. Smart Kid Belt pasuje do każdego modelu samochodu, zajmuje mało miejsca i można zabrać go ze sobą wszędzie. Ponadto, dzięki regulacji pasa, nie trzeba wymieniać go na nowy w czasie wzrostu dziecka. Urządzenie sprawi, że podróż z trójką dzieci nie będzie już ani trochę niebezpieczna, a każde z nich będzie czuło się w pełni komfortowo.

Dzięki coraz bardziej surowym przepisom oraz świadomym rodzicom, coraz więcej dzieci podróżuje w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Dbając o odpowiednie wyposażenie samochodu, nie tylko unikamy mandatu z niedopatrzenie swoich obowiązków, ale również dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci, które jest kwestią zdecydowanie priorytetową.