Każdy rodzic pragnie przede wszystkim bezpieczeństwa oraz szczęścia swojego dziecka. Dlatego też rodziny zmotoryzowane zawsze starają się chronić swoje dzieci kupując im foteliki samochodowe. Jednak takie wyposażenie auta nie wystarczy, aby całkowicie wyeliminować niebezpieczeństwo w trakcie jazdy. Często spowodowane jest ono obecnością poduszek powietrznych, które w teorii powinny ratować ludzkie życie. Zazwyczaj spełniają swoją rolę doskonale, jednak nie są one odpowiednio przystosowane do dzieci. Dlatego to kierowca powinien zadbać o właściwą lokalizację fotelika dziecięcego.

Podstawowym błędem stosowanym przez rodziców jest umieszczanie fotelika na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy. Nawet jeśli odpowiednio zabezpieczymy fotelik wraz z dzieckiem za pomocą pasów bezpieczeństwa, to w dalszym ciągu jest śmiertelnie niebezpieczne. Jeżeli na drodze dojdzie do jakiegoś zdarzenia, które wywoła otwarcie się poduszki powietrznej, może się to zakończyć tragicznie. Siła jej uderzenia w tył fotelika jest tak wielka, że powoduje natychmiastowy wstrząs mózgu, co najczęściej kończy się śmiercią dziecka. Dlatego też do wyboru mamy dwa rozwiązania, które z pewnością zapewnią naszemu małemu pasażerowi bezpieczeństwo. Pierwsze z nich polega na wyłączeniu poduszek powietrznych w czasie przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Wówczas należy jedynie pamiętać o odpowiednim zapięciu pasów, aby fotelik nie był umiejscowiony na siedzeniu zbyt luźno. Jednak może się zdarzyć, że w pośpiechu zapomnimy o wyłączeniu poduszki powietrznej, lub zapomnimy włączyć ją przed podróżą z dorosłym pasażerem. W obu przypadkach narażamy czyjeś życie, co jest całkowicie niedopuszczalne. Drugim rozwiązaniem, które powinno być stosowane w każdym pojeździe, jest ułożenie fotelika na środkowym siedzeniu tylnej kanapy. Stanowi ono najbezpieczniejsze miejsce na siedzisko dla dziecka, dzięki czemu jest ono odpowiednio chronione. W czasie wypadku poduszka powietrzna otwiera się z olbrzymią prędkością i w sposób gwałtowny. To powoduje, że może ona stanowić zagrożenie nawet dla dorosłego człowieka. Dziecko jest znacznie delikatniejsze i mniej odporne na tego typu czynniki zewnętrzne, dlatego należy za wszelką cenę unikać przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Nie warto ryzykować jego życiem wiedząc, jakie mogą być tego konsekwencje. W przypadku, gdy użycie fotelika nie wchodzi w grę, warto rozważyć zastosowanie urządzenia Smart Kid Belt, które znacznie ułatwi życie każdego rodzica. Gwarantuje on każdemu dziecku komfortową oraz bezpieczną podróż i dopasowuje się do wzrostu pociechy, dzięki czemu nie ma potrzeby wymiany urządzenia na większe. Warto również pamiętać, że prawidłowe funkcjonowanie poduszek powietrznych w dużej mierze zależy od jakości pasów bezpieczeństwa. Działają one właściwie jedynie wtedy, gdy korzystamy z fabrycznych pasów. Wówczas możemy mieć całkowitą pewność, że odległość zachowana pomiędzy nami a poduszką będzie odpowiednia, a czujnik nacisku zadziała prawidłowo.

Bezpieczeństwo jest w czasie jazdy samochodem sprawą priorytetową. Dlatego też warto zadbać zarówno o siebie, jak i swoich najbliższych. Przede wszystkim należy skupić się na odpowiednich warunkach przewozu dzieci, których delikatność i kruchość jest o wiele większa niż w przypadku dorosłego człowieka.