Jeśli samochód wyposażony jest w system ISOFIX, można skorzystać z niego wybierając odpowiedni dedykowany fotelik, lub kupić taki, który mocuje się standardowymi, trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa. Wybór sposobu montażu fotelika powoduje jednak wielki dylemat u dużej części rodziców. Który sposób jest zatem bezpieczniejszy i co na ten temat sądzą eksperci?

ISOFIX, a pasy - jakie są różnice?
Tradycyjne foteliki montowane są w samochodzie pasami bezpieczeństwa. Ten sposób dostępny jest dla każdego rodzica niezależnie od rocznika, czy modelu pojazdu. W przypadku fotelików z systemem ISOFIX, osoby poruszające się starszymi modelami samochodów wyprodukowanymi przed 2006 rokiem, mogą nie mieć takiej możliwości. Aby sprawdzić czy samochód posiada specjalne uchwyty, należy odszukać je między siedzeniem, a oparciem fotela. Jeśli się tam znajdują, musimy podjąć decyzję - który sposób montażu wybrać? Za fotelikami tradycyjnymi z pewnością może przemawiać cena. Często są one tańsze, a w końcu fotelik sam w sobie jest dość dużym wydatkiem, nie mówiąc już o pozostałej wyprawce, która często kosztuje majątek. Pojawia się zatem wątpliwość, czy warto dopłacać do droższego rozwiązania. Jaka jest zatem przewaga systemu ISOFIX nad zwykłymi pasami bezpieczeństwa? Przede wszystkim łatwość montażu. Instalacja fotelika za jego pomocą trwa zwykle kilka sekund, a potwierdzenie, że zrobiliśmy to prawidłowo otrzymamy po usłyszeniu odgłosu kliknięcia. W przypadku fotelików tradycyjnych należy poświęcić im nieco więcej uwagi. Niektóre ze statystyk pokazują bowiem, że nawet 8 na 10 rodziców robi to nieprawidłowo. W ten sposób bezpieczeństwo dziecka drastycznie maleje, nawet jeśli sam fotelik jest bardzo bezpieczny. 

ISOFIX - w pełni bezpieczny?
Często można usłyszeć opinię, że fotelik z system ISOFIX jest bezpieczniejszy. Jest to po części prawda, ale nie do końca. Z testów przeprowadzonych w 2009 roku jasno wynika, że ISOFIX nie stanowi najwyższej gwarancji bezpieczeństwa. Na rynku wraz z czasem zaczęły pojawiać się również słabej jakości foteliki, których producenci nie przeprowadzili odpowiednich testów. System ten spowodował bardzo niebezpieczną tendencję do generalizowania, że ISOFIX jest głównym kryterium, na podstawie którego należy rozpatrywać bezpieczeństwo fotelika. Eksperci uczulają na tę kwestię i zalecają, aby wybierać foteliki samochodowe w oparciu o inne ważne aspekty, takie jak odpowiednia kategoria wagowa, dopasowanie do samochodu, czy ocena konkretnego modelu w testach zderzeniowych. 

Jaki sposób montażu wybrać?
Jeżeli posiadasz dwa samochody i zamierzasz kupić jeden fotelik z zamiarem przepinania go pomiędzy tymi pojazdami, wybór fotelika z systemem ISOFIX będzie dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się za każdym razem, czy na pewno przymocowałeś fotelik poprawnie. Jeśli jeździsz jednym samochodem lub nie nosisz się z zamiarem demontażu fotelika co chwilę, kryterium łatwości mocowania będzie na dalszym planie. W tej sytuacji warto skupić się na innych aspektach. Jeśli ma to być fotelik obrotowy, zdecyduj się wyłącznie na model z systemem ISOFIX. Jeśli nie chcesz, aby zajmował dużo miejsca w samochodzie, to ten sam typ fotelika również będzie odpowiedni. Kiedy natomiast warto zdecydować się na pasy? Przede wszystkim wtedy, gdy szukasz fotelika do starszego modelu samochodu. Wtedy zakup modelu montowanego pasami będzie koniecznością. Taki typ fotelika jest również dobrą opcją, kiedy chcesz zapewnić dziecku maksymalną ilość wolnej przestrzeni na nogi. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie swojego wyboru ze sprzedawcą i dobranie odpowiedniego modelu do samochodu. 

Porównując ze sobą dwa foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy, jeden zamontowany przy pomocy systemu ISOFIX, a drugi zapięty pasami samochodowymi, nie ma podstaw, aby stwierdzić, że któryś z nich jest mniej bezpieczny. W przypadku fotelików montowanych przodem, sprawa wygląda już nieco inaczej. Jeżeli wybierzemy fotelik z ISOFIX, podczas zderzenia czołowego ruch fotelika do przodu będzie maksymalnie ograniczony, dzięki temu, że przytwierdzony on będzie do samej konstrukcji samochodu, a nie tylko do fotela. Dzięki temu maleje szansa, że dziecko uderzy głową w przedni fotel. Wskazały na to między innymi testy ADAC, które są wiarygodnym źródłem opiniotwórczym na temat fotelików. Wybierając zatem fotelik dla starszego dziecka, warto więc rozważyć ISOFIX, który będzie mógł lepiej chronić dziecko.