Czy wiesz, że nawet 70% fotelików samochodowych może być montowanych w nieprawidłowy sposób? Może to być przyczyną fatalnych skutków i w konsekwencji prowadzić do poważnych obrażeń u dziecka, a nawet śmierci. Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas montażu fotelika i jak można się ich wystrzegać? 

Niewłaściwe zapięcie pasów bezpieczeństwa
Najpowszechniejszym problemem dotyczącym większości błędnie zamontowanych fotelików są pasy bezpieczeństwa. Foteliki mocowane w tradycyjny sposób, wymagają poświęcenia sporej uwagi, ponieważ łatwo o pomyłkę. Szczególnie rano w pośpiechu można popełnić błąd, który może wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka podczas wypadku. Należy pamiętać zatem, aby starannie przewlekać pasy przez obudowę fotelika, sprawdzając czy nie są powykręcane lub zagięte. Wielu rodziców decyduje się na zakup fotelika z systemem ISOFIX, z przekonaniem, że taki sposób montażu uchroni przed błędnym zamontowaniem. W istocie rzeczywiści zaczepy ISOFIX są w stanie zabezpieczyć przed niewłaściwym wpięciem fotelika, jednak nawet w tym przypadku zdarza się rodzicom popełniać błędy. Mowa o pasach, których przypinamy dziecko podczas podróży. Wielu rodziców obawia się zapinać mocno pasy, bojąc się, że dziecku stanie się krzywda. Tymczasem są one na tyle elastyczne, że warto zaciągnąć je mocniej niż nam się wydaje. Między dzieckiem, a pasami powinna pozostać odległość w której można umieścić płaską dłoń.

Niezdejmowanie dziecku kurki przed umieszczeniem w foteliku 
Dużym problemem są kurtki zimowe oraz grube ubrania, które sprawiają, że pomiędzy pasami, a maluchem powstaje duży luz. Należy pamiętać zatem, aby w okresie jesienno-zimowym zawsze umieszczać dziecko w foteliku bez odzieży wierzchniej. Wielu rodziców pozostaje sceptycznych wobec tego pomysłu, obawiając się, że maluszkowi będzie zimno. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są specjalne śpiworki, dzięki którym dziecku będzie ciepło. Można wykorzystać również zwykły kocyk, otulając nim malucha po zapięciu w foteliku. 

Montowanie fotelika na przednim siedzeniu z włączoną poduszką powietrzną 
Wielu rodziców montuje foteliki na przednim fotelu w którym znajduje się włączona poduszka powietrzna, pomimo specjalnych oznaczeń, aby tego nie robić. Zasadniczo montowanie fotelika z przodu nie jest dobrym pomysłem, gdyż miejsce dzieci jest na tylnej kanapie. Rodzice jednak często chcą mieć swoją pociechę jak najbliżej siebie, dlatego umieszczają fotelik z przodu. Jeżeli już z konieczności trzeba zamontować fotelik z przodu, należy pamiętać, aby wyłączyć poduszkę powietrzną. Ten element wyposażenia samochodu, który ma za zadanie chronić pasażera podczas wypadku, dla malucha w foteliku stwarza ogromne zagrożenie.

Nieczytanie instrukcji
Każdy producent fotelików samochodowych dołącza do swoich produktów instrukcję, w której zawartych jest mnóstwo informacji, również tych na temat prawidłowego sposobu montażu. Niestety wiele osób nawet do niej nie zagląda. Nawet jeśli to nie jest Twój pierwszy tego typu zakup, warto zapoznać się z instrukcją, ponieważ poszczególne modele mogą różnić się między sobą elementami i montaż może przebiegać w zupełnie odmienny sposób. 

Powyższe błędy można łatwo wyeliminować, pamiętając o przestrzeganiu zasad montażu fotelika. Niestety wielu osobom zdarza się zapominać o zdrowym rozsądku i kwestie takie jak pospiech czy brak wiedzy jak zrobić to prawidłowo stają się przyczyną wielu błędów. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze i czasem lepiej jest spóźnić się do pracy, poświęcając kilka minut więcej na prawidłowy montaż fotelika niż później martwić się skutkami. W artykule specjalnie pominięte zostały kwestie związane z niedopasowaniem fotelika do samochodu, ponieważ o tym należy pamiętać na etapie wyboru fotelika. Należy wiedzieć również, ze nawet najlepszy i najdroższy fotelik, w pełni dopasowany do pojazdu, nie zagwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeśli popełnimy błąd przy jego montażu.