Fotelik samochodowy dla malucha już kupiony. Sprzedawca pozwolił przymierzyć go do pojazdu na tylnej kanapie i z przodu, na fotelu pasażera. Pozostaje więc pytanie - gdzie warto zamontować go na stałe? Czy miejsce, które wybierzemy będzie miało wpływ na bezpieczeństwo dziecka? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego fotelik nie powinien być montowany z przodu?
W pierwszej kolejności mogłoby się wydawać, że miejsce z przodu tuż obok kierowcy będzie najlepszym wyborem. W końcu przez całą drogę można mieć oko, na to co dzieje się z dzieckiem, a i maluch będzie spokojniejszy mając towarzystwo rodzica tuż obok. Istnieje również pewna teoria, że kierowca w niebezpieczeństwie podświadomie kieruje samochodem w taki sposób, aby ocalić siebie, czyli ubezpiecza przednią część pojazdu. Teoria ta nie znajduje jednak żadnego potwierdzenia w statystykach wypadków. Dodatkowo, montowanie fotelika z przodu wiąże się z różnymi utrudnieniami. Niektóre modele mocowane tyłem do kierunku jazdy mogą częściowo zasłaniać boczne lusterko. Jazda z ograniczoną widocznością nie jest w żadnym przypadku dobrym pomysłem. Zaleca się również, aby taki fotel odsunąć maksymalnie do tyłu, przez co pasażerom podróżującym na kanapie samochodu może być niewygodnie. Czasami przednie fotele są również inaczej wyprofilowane, dlatego model fotelika, który idealnie pasuje do kanapy, nie będzie mógł być poprawnie zamocowany z przodu. Dodatkowo, fotele często nie posiadają systemu Isofix, który znajduje się głównie na tylnych kanapach.

Fotelik, a poduszka powietrzna
To nie koniec kontrowersji jeśli chodzi o montowanie fotelika na przed nim siedzeniu. Największa z nich dotyczy poduszki powietrznej. Element, który zapewnia bezpieczeństwo pasażerowi, może być śmiertelnym zagrożeniem dla dziecka podróżującego w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Poduszka powietrzna otwierająca się z prędkością około 300 km/h może uderzyć w tył fotelika, sprawiając, że dziecko główką uderzy w siedzenie. Szanse na przeżycie uderzenia o tak dużej sile wstrząsu są praktycznie nikłe, dlatego prawo zabrania przewożenia dzieci na przed nim fotelu z włączonym air bagiem. Aby uniknąć sytuacji, w której zapomnimy o jego wyłączeniu, lepiej zachować szczególną ostrożność przewożąc dziecko z tyłu.

Które miejsce jest najbezpieczniejsze?
Eksperci są zdania, że najbezpieczniejszym miejscem na montaż fotelika jest środkowa część kanapy. Jest ono najbardziej oddalone od punktów zderzenia na wypadek kolizji czołowych i bocznych. Zabezpiecza również przed uderzeniem głowy dziecka w drzwi oraz w szybę pojazdu. Oczywiście zasada ta nie jest uniwersalna. Zdarza się, że kanapa jest w tym miejscu dziwnie wyprofilowana lub nie posiada trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, ani zaczepów Isofix. Jeżeli jednak istnieje możliwość poprawnego zamontowania fotelika, powinno się wybrać właśnie to miejsce. W przeciwnym wypadku, fotelik powinno zamontować się z tyłu po stronie pasażera. To drugie najbezpieczniejsze dla dziecka miejsce w samochodzie. Można z niego korzystać również wtedy, gdy w samochodzie podróżuje więcej niż jeden maluch.