Udało Ci się wybrać idealny i bezpieczny fotelik, który został dobrze oceniony w testach zderzeniowych. To jednak dopiero początek, ponieważ nawet najlepszy fotelik samochodowy wymaga odpowiedniego dbania. Kurz, jedzenie, pot - wszystko to może powodować nie tylko zabrudzenia, ale również obniżać sprawność fotelika. W jaki sposób powinniśmy zatem przeprowadzać konserwację fotelika i jak często należy to robić? O wszystkim dowiesz się w tym artykule.

 

Jak usunąć plamy z jedzenia?

Twoje dziecko nakruszyło lub rozlało sok? W tym momencie należy przypomnieć o jednej ważnej kwestii, o które wielu rodziców wciąż zapomina. W trakcie jazdy nie wolno dziecku niczego podawać. Może to spowodować zakrztuszenie lub zadławienie, a w przypadku ostrego hamowania plastikowe elementy mogą uszkodzić lub skaleczyć dziecko. Oprócz tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko w trakcie jazdy pobrudzi wszystko dookoła - siebie, tapicerkę samochodu i fotelik. Poza tym drobne części jedzenia mogą przedostać się do wnętrza fotelika i powodować zaburzenia w jego mechanizmie. Najlepszym sposobem na uniknięcie plam w foteliku jest po prostu odpowiednie zaplanowanie posiłków, aby dziecko mogło robić to w domu. W czasie długich podróży warto natomiast robić postoje i przede wszystkim samemu dawać dobry przykład zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wyraźnie zaznacza, że kierowca przewożący drugą osobę nie może w czasie prowadzenia samochodu spożywać żadnych pokarmów.

Jeżeli jednak fotelik się pobrudzi w taki czy inny sposób, to nie należy się niczym martwić, ponieważ większość modeli fotelików samochodowych posiada zdejmowany pokrowiec, który można wyprać. Na rynku fotelików dostępnych jest coraz więcej egzemplarzy, które pozwalają na zdejmowanie tapicerki bez potrzeby demontowania pasów. Szczegóły dotyczące tego w jaki sposób należy prać pokrowiec i w jakiej temperaturze, znajdują się najczęściej w każdej instrukcji dołączonej przez producenta do fotelika. Oprócz samego pokrowca warto również co jakiś czas czyścić zapięcia pasów, do którego także mogą wedrzeć się resztki jedzenia, kurz oraz pyłki. Co pewien czas użyj także odkurzacza, aby oczyścić fotelik z kurzu i brudu.

 

Co robić gdy dziecko poci się w foteliku?

Aby przedłużyć żywotność fotelika warto zainwestować w dobrej jakości wkładki antypotowe. Pocenie się jest bowiem naturalną reakcją każdego dziecka, szczególnie w upalne dni, dlatego aby poprawić swojemu maluchowi komfort w trakcie jazdy oraz zabezpieczyć fotelik przed negatywnym działaniem wilgoci, warto zdecydować się na odpowiednią ochronę. Dobrze sprawdzają się również letnie pokrowce na foteliki. Zalecamy oczywiście zakup produktów akceptowanych przez producentów fotelików lub oferowanych przez nich, które również przeszły testy zderzeniowe. Pokrowiec stanowi bowiem integralną część fotelika oraz spełnia bardzo ważne funkcje, które wpływają na prawidłowe działanie systemu zabezpieczającego.

 

Co zrobić w przypadku gdy fotelik ulegnie uszkodzeniu?

W foteliku samochodowym czasem psują się różne drobne elementy. Jeżeli kupiliśmy nasz model w autoryzowanym punkcie, nie mamy powodu do zmartwień, ponieważ obowiązuje nas gwarancja. W tym przypadku należy udać się do sklepu z dowodem zakupu i poprosić sprzedawcę o pomoc. Jeśli natomiast fotelik uległ uszkodzeniu w trakcie kolizji, należy bezwzględnie wymienić go na nowy. Nawet jeżeli nie widać na nim żadnych uszkodzeń, to i tak należy się go pozbyć, ponieważ wady, które są niezauważalne gołym okiem wpływają w znaczny sposób na obniżenie sprawności fotelika.