Kiedy nadchodzi pora na zmianę fotelika? Na to pytanie prawdopodobnie wiele osób odrzekłoby, że wtedy, gdy dziecko wyrośnie z obecnego. Z obserwacji wynika jednak, że wielu rodziców zbyt szybko decyduje się przesadzić swoją pociechę do większego fotelika.

Dlaczego nie warto spieszyć się ze zmianą fotelika? 
Zbyt szybkie przesadzanie dziecka do nowego fotelika jest bardzo częstym zjawiskiem. Z czego to wynika? Zazwyczaj argumenty są błahe i nie mają wiarygodnego uzasadnienia. Rodzice często lubią przerzucać się w gronie znajomych nowinkami co ich dziecko już potrafi, a także jakie jest już duże. Przesadzenie pociechy do większego fotelika jest często spowodowane chęcią pokazania otoczeniu, że ich dziecko rozwija się szybciej i lepiej niż inne. Brzmi mało rozsądnie? Niestety wielu rodziców kieruje się w swoich decyzjach właśnie takim myśleniem.

Jeśli zależy Ci na zdrowiu i bezpieczeństwu swojego dziecka (a skoro trafiłeś na tę stronę to z pewnością tak jest), powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, zanim zdecydujesz się na zmianę fotelika dla swojego malucha. Przede wszystkim sprawdź, czy fotelik w którym dziecko jeździ obecnie nie posiada wyjmowanych wkładek wypełniających i możliwości zmiany poziomu pasów. Zaskakujące, ale wielu rodziców zapomina, że fotelik, który został przez nich zakupiony przystosowany jest do tego, że dziecko z czasem rośnie. Poza tym upewnij się w jakim przedziale wagowym klasyfikuje się fotelik, oraz czy waga dziecka nie przekroczyła górnej granicy. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ testy jakie są przeprowadzane dla danego egzemplarza gwarantują bezpieczeństwo tylko tym dzieciom, które mieszczą się w danym przedziale wagowym. Fotelik może nie wytrzymać pod cięższym dzieckiem podczas zderzenia, a mniejsze może z niego łatwiej wypaść. Nie należy więc lekceważyć ani granic wagowych, ani wzrostowych. 

Kiedy czas przesadzić dziecko z fotelika 0-13 kg?
Foteliki 0-13 kg, czyli pierwsze foteliki dla dziecka zawsze montowane są tyłem do kierunku jazdy. Dziecko powinno jeździć w nim do czasu, aż jest to możliwe. Zmiana fotelika powinna nastąpić wtedy gdy dziecko osiągnie maksymalną wagę, czyli 13 kg, jego główka zacznie wystawać poza obręb fotelika lub gdy pasy staną się za krótkie. Nie trzeba martwić się natomiast tym, że nóżki dziecka wystają i dotykają kanapy. Jeśli uważasz, że dziecku jest za ciasno lub niewygodnie, możesz wybrać fotelik 0-18 kg, który również zalicza się do grupy RWF. 

Kiedy należy zmienić fotelik 9-18 na większy?
Pamiętaj, że zasada przesadzania dziecka do większego fotelika, gdy dziecku wystaje główka poza górną krawędź obowiązuje tylko w przypadku fotelików 0-13 kg. W kolejnych bierze się pod uwagę linię oczu. W sytuacji, gdy znajduje się ona powyższej oparcia fotelika, jest to znak, że nadeszła pora na nowy egzemplarz. Kolejne dwie zasady, czyli przekroczenie maksymalnej wagi i brak możliwości odpowiedniego zapięcia pasów, również są oznaką, że pora na nowy fotelik. 

Kiedy zmienić RWF na fotelik montowany przodem do kierunku jazdy?
Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są bolączką wielu rodziców. Nie wiedzieć dlaczego wiele osób ma duży problem z przewożeniem dzieci w tych fotelikach i jak najszybciej chce przesadzić swojego malucha do fotelików tradycyjnych. Odpowiedź ekspertów na pytanie "Jak długo wozić dziecko w foteliku RWF?" jest tylko jedna: tak długo, jak to możliwe. Dziecko jest wtedy mniej narażone na urazy i obrażenia podczas ewentualnych kolizji. W Szwecji dzieci jeżdżą w ten sposób do ukończenia 4 roku życia, dzięki czemu śmiertelność podczas wypadków znacznie spadła. 

Kiedy czas na podstawkę? 
Nigdy. To nie jest zalecany sposób przewożenia starszych dzieci, ponieważ nie chroni przed urazami bocznymi i może powodować wysunięcie się dziecka spod pasu biodrowego. Jeśli dziecko jest duże, może korzystać z fotelików z III grupy, czyli 15-36 kg.