Każdy fotelik samochodowy ma podaną kategorię wagową do której jest przyporządkowany. Takich kategorii jest łącznie 5, jednak w praktyce można spotkać również wiele pośrednich kategorii. Jak zatem wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

Kategorie wagowe fotelików
Europejskie foteliki zgodne z normą ECE R44, klasyfikowane są zgodnie z wagą dziecka. Taki podział został wprowadzony, aby ułatwić rodzicom wybór fotelików odpowiednich dla ich pociech. Rozróżnia się pięć głównych kategorii wagowych, które prezentują się następująco:
- kategoria 0: dla dzieci ważących poniżej 10 kg,
- kategoria 0+: dla dzieci ważących poniżej 13 kg,
- kategoria I: dla dzieci ważących 9-18 kg,
- kategoria II: dla dzieci ważących 15-25 kg,
- kategoria III: dla dzieci ważących 22-36 kg.
W praktyce nie oznacza to jednak wcale, że dziecko w ciągu swojego życia musi mieć aż 5 fotelików. Foteliki z kategorii 0 i 0+ są stosowane zamiennie, choć zdecydowanie częściej można spotkać w sprzedaży modele przeznaczone dla dzieci o wadze 0-13 kg. Z kolei foteliki 22-36 kg są na rynku rzadkością i zwykle rodzice decydują się na zakup kategorii pośredniej, czyli 15-36 kg. Fotelików, które łączą ze sobą dwie lub więcej grup wagowych jest bardzo wiele. Bardzo często możne spotkać egzemplarze oznaczone kategorią 0-18 kg czy 9-36 kg. Tego typu foteliki posiadają regulowane oparcia oraz wkładki, które można wyjąć gdy dziecko podrośnie.

Foteliki dla niemowląt
Dla niemowlaków dedykowane są dwie kategorie wagowe - 0 i 0+. Przystosowane są one specjalnie dla dzieci, które jeszcze nie potrafią siadać samodzielnie. Posiadają kształt łupinki, a w środku wyścielone są miękka tkaniną. Niekiedy takie foteliki posiadają również możliwość zastosowania jako nosidełko czy stelaż do wózka. Foteliki należące do tych kategorii są przeznaczone do montażu tyłem do kierunku jazdy. Taki sposób podróżowania zapewnia dziecku większe bezpieczeństwo, co wielokrotnie potwierdziły analizy statystyk wypadków i badania. Takich fotelików nie powinno montować się naprzeciwko poduszki powietrznej, a jeżeli nie ma innej możliwości to należy zawsze zadbać o to, aby była ona wyłączona. W przeciwnym wypadku dziecko może być narażone na duże niebezpieczeństwo.

Foteliki dla dzieci w wieku poniemowlęcym
Dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać i utrzymywać główkę, a także te starsze w wieku poniemowlęcym mogą korzystać z fotelików z kategorii I. Taki fotelik powinien mieć możliwość regulacji oparcia. O ile nie będzie ona zbyt potrzebna w drodze do przedszkola czy podczas zakupów, o tyle na dłuższej trasie okaże się niezbędna. Dzieci w tym okresie wciąż długo śpią, a w takim foteliku będą miały możliwość wygodnie się zdrzemnąć. Foteliki I kategorii można montować przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Dziecko w tym wieku zgodnie z zaleceniami ekspertów wciąż powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy, ponieważ jego delikatne kręgi szyjne wciąż są bardzo podatne na urazy.

Foteliki dla starszych dzieci
Po ukończeniu przez dziecko 4 lat, pora na nowy fotelik z kategorii II, III lub łączonej, w którym mały pasażer będzie jeździł najdłużej. Warto więc wybrać solidny model, który sprawdzi się na co dzień. Taki fotelik musi posiadać możliwość regulacji, aby mógł rosnąć wraz z dzieckiem. Montuje się go przodem do kierunku jazdy przy pomocy pasów lub systemu Isofix. Fotelik dla starszego dziecka musi posiadać oparcie z zagłówkiem. Same podkładki nie są wystarczające i nie zabezpieczają dziecka w odpowiedni sposób.