Fotelik samochodowy to bardzo ważny element wyprawki dla nowego członka rodziny. To od niego zależy zdrowie i życie dziecka, zatem warto poświęcić więcej uwagi przy jego wyborze. Jeżeli planujemy przewieźć dziecko samochodem ze szpitala już po urodzeniu, należy rozważyć jego zakup odpowiednio wcześniej. Czym kierować się przy zakupie pierwszego fotelika dla dziecka? 

Po pierwsze - bezpieczeństwo 

Foteliki dla niemowląt należą do kategorii 0+ (0-13kg) i zawsze montowane są tyłem do kierunku jazdy. Tylko taki sposób przewożenia zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo dziecku, które ze względu na budowę anatomiczną mogłoby doświadczyć poważnego urazu w wyniku zderzenia. Po wyborze odpowiedniej kategorii należy przede wszystkim pamiętać, że fotelik musi pozytywnie przejść testy zderzeniowe. Pamiętajmy, że homologacja ECE R44/04 to nie jest gwarancja bezpieczeństwa. Oznacza ona tylko tyle, że Unia Europejska dopuściła taki fotelik do sprzedaży. Niestety takie oznaczenie posiadają nawet foteliki z dyskontów, które z bezpieczeństwem nie mają nic wspólnego, dlatego nie wierzmy zapewnieniom producenta, że pomarańczowa nalepka na foteliku w zupełności wystarczy. Jeżeli chcemy się upewnić, że fotelik zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas wypadku, to musimy zajrzeć do testów bezpieczeństwa. Najpopularniejsze to ADAC i OEAMTC. Jeżeli chcemy wybrać bezpieczny fotelik, zdecydujmy się na taki, który uzyskał notę powyżej 4 gwiazdek. Pamiętajmy jednak, że ocena nie jest przyznawana wyłącznie za jakość bezpieczeństwa, lecz także za łatwość montażu, czy rodzaj tapicerki. 

Fotelik dla niemowlaka powinien być nowy. Owszem, można kupić foteliki z drugiej ręki w dobrym stanie, lecz eksperci radzą aby zdecydować się na nowy model. Fotelik używany może posiadać wady, które obniżają jego bezpieczeństwo lub być po prostu zużyty, ponieważ zalecany okres przydatności dla fotelików z tej kategorii wynosi około 3 lata. Przed zakupem należy również przymierzyć fotelik do samochodu. Właśnie z tego względu lepszym sposobem jest udanie się bezpośrednio do sklepu stacjonarnego niż zamawianie fotelika przez Internet. Sprzedawca sprawdzi, czy fotelik da się się w poprawny i stabilny sposób zamontować na tylnym siedzeniu oraz pokaże jak to zrobić w prawidłowy sposób. 

Należy sprawdzić również pasy bezpieczeństwa. Mogą być one trzy lub pięciopunktowe. Te drugie posiadają dodatkowe pasy biodrowe, które podnoszą bezpieczeństwo dziecka w foteliku. Wariant ten jest bardziej polecany również ze względu na fakt, że większość rodziców zbyt luźno zapina pasy, ponieważ wydaje się im, że przy mocniejszym zacisku, zrobią dziecku krzywdę. Nie należy się jednak tego obawiać, a zamiast tego poszukać pasów posiadających otulinę, dzięki której nie będą się wrzynać w delikatne ciało dziecka. 

Po drugie - wygoda

Kiedy znajdziemy już model, który zapewni dziecku bezpieczeństwo, warto sprawdzić go pod kątem innych kwestii, które będą wpływać na wygodę użytkowania fotelika. Sprawdźmy czy fotelik ma w środku miękką i przyjemną w dotyku wyściółkę. Do czasu, gdy nasz maluch pozostanie noworodkiem będzie korzystał z wkładki redukcyjnej, jednak kiedy z niej wyrośnie, warto zadbać o to, aby było mu wygodnie. Dobrze jest zorientować się, czy tapicerkę można łatwo zdjęć do prania. Niektórzy producenci oferują jej zdjęcie bez konieczności demontażu pasów. W innych modelach może to zająć to natomiast sporo czasu. 

Wbrew pozorom zakup pierwszego fotelika samochodowego dla niemowlaka nie musi być trudny, jeżeli tylko będziemy wiedzieć na jakie kwestie należy zwrócić uwagę.