Dzieci które nie ukończyły 4 roku życia, według zaleceń powinny jeździć w foteliku RWF, czyli takim, który montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Kiedy jednak nasza pociecha zaczyna dorastać i konieczna jest wymiana fotelika, znów stajemy przed dylematem, jaki będzie odpowiedni.

Dla dzieci w wieku 4-12 lat stosuje się tzw. siedzenia podwyższające. Nie należy jednak mylić tego z podkładkami bez oparcia, które jeszcze kilka lat temu były szeroko dostępne. Obecnie jednak powszechnie wiadomo, że to rozwiązanie nie wystarcza, a wszystkich wątpiących odsyłamy do relacji z crash testów, gdzie można obejrzeć, jak zachowuje się taka podkładka podczas zderzenia samochodowego. W celu zapewniania odpowiedniego bezpieczeństwa dziecku należy korzystać z siedzenia podwyższającego z wysokim oparciem, które stosowane jest wraz z 3-punktowym pasem bezpieczeństwa.


Dlaczego dziecko w wieku 4–12 lat powinno jeździć w foteliku?

Foteliki przeznaczone dla dzieci w tym przedziale wiekowym, oznaczone są kategorią wagową 15-36 kg i mocowane są przodem do kierunku jazdy. Istotną kwestią w przypadku przewożenia małego pasażera jest ułożenie pasa w części barkowej. W przypadku umieszczenia dziecka wyłącznie na podkładce, pas przebiega przez szyję, a czasem nawet przez głowę dziecka, co jest niedopuszczalne. Foteliki samochodowe dla dzieci wyposażone są w specjalne szczeliny, które poprawiają ułożenie pasa wymuszając jego prawidłowe poprowadzenie. Drugim aspektem jest niewykształcona miednica dziecka. W przypadku fotelików, specjalnie wyprofilowany uchwyt poprowadzony jest poniżej miednicy, dzięki czemu leży płasko ułożony na udach dziecka. Dzięki temu zapobiega zsuwaniu się dziecka podczas wypadku, przez co ryzyko obrażeń narządów wewnętrznych brzucha jest wyeliminowane.

 

Jak wybrać odpowiedni fotelik?

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy siedzisko jest w odpowiedni sposób wyprofilowane. Fotelik powinien posiadać również podłokietniki, które stanowią ochronę dla bioder podczas zderzenia bocznego.
Poza tym dochodzą również inne ważne kwestie, takie jak wytrzymałość. Fotelik w tej kategorii może służyć nawet przez 8 lat, dlatego powinien być porządnie wykonany. Należy również zwrócić uwagę na wyniki poszczególnych fotelików w testach zderzeniowych.

 

Dlaczego podkładka nie jest dobrym rozwiązaniem?

Popularne niegdyś podkładki bez oparcia to rozwiązanie, z którego wycofało wielu producentów, ponieważ okazały się najzwyczajniej w świecie nieskuteczne. Podczas zderzenia lub ostrego hamowania w wielu przypadkach dochodziło do tzw. nurkowania. W ten sposób określono sytuację, kiedy dziecko wsuwa się pod pas biodrowy, przez co może dochodzić do poważnych obrażeń zagrażających zdrowiu i życiu dziecka.
Znacznie lepszą alternatywa jest urządzenie Smart Kid Belt, które można wykorzystać w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do fotelika. Jest niewielkiej wagi i można je łatwo schować na przykład w torebce, dzięki czemu możemy skorzystać z niego w taksówce, czy na wycieczce szkolnej, gdzie nie ma możliwości zastosowania odpowiedniego fotelika.