Wybór odpowiedniego fotelika to nie wszystko, trzeba go jeszcze odpowiednio zamontować. Nawet najlepszy i najdroższy model nie jest w stanie zagwarantować dziecku bezpieczeństwa, jeżeli będzie nieprawidłowo zamocowany. Niestety statystyki są w tej kwestii zatrważające. Na podstawie przeprowadzonych inspekcji okazuje się, że nawet 7 na 10 fotelików samochodowych jest montowanych w sposób nieprawidłowy. W tym poradniku dowiesz się jak temu zapobiec i uchronić swoją pociechę przed obrażeniami.

Jakie są rodzaje mocowań?
Według prawa o ruchu drogowym, dzieci do osiągnięcia 150 cm wzrostu powinny podróżować w foteliku samochodowym. Już sam jego wybór potrafi przyprawić wielu rodziców o zawrót głowy. Choć na rynku jest dostępnych wiele modeli, to jednak wybór nie polega jedynie na pójściu do sklepu i kupieniu pierwszego lepszego. Wbrew pozorom nie wystarczy również sugerowanie się ocenami i opiniami. Nawet najlepszy fotelik nie będzie bezpieczny jeżeli nie zostanie dopasowany do samochodu i do dziecka. Do tego dochodzi jeszcze sposób montażu. To wszystko potrafi wprawić rodzica, który staje przed zakupem fotelika po raz pierwszy w prawdziwa konsternację. Na szczęście zagłębiając się bardziej w temat fotelików, szybko okaże się, że sprawa nie jest tak skomplikowana, na jaką wygląda. 
Sposoby na zamontowanie fotelika samochodowego są dwa. Pierwszym jest system Isofix, który składa się z dwóch uchwytów umieszczonych pomiędzy oparciem, a siedziskiem fotela. System ten jest standardem w samochodach wyprodukowanych po 1999 roku. Co zrobić jednak w przypadku, gdy korzystamy ze starszego modelu pojazdu, który nie jest wyposażony w Isofix? Możemy wykorzystać do tego trzypunktowe pasy samochodowe. 

Jak prawidłowo zamontować fotelik pasami?
O możliwość montażu fotelika pasami samochodowymi nie musimy się martwić, ponieważ każdy jest do tego przystosowany, nawet te, które posiadają system Isofix. Najczęściej odbywa się to poprzez przeciągnięcie pasu biodrowego przez dolne uchwyty, a barkowego przez górne. Należy zrobić to w taki sposób, aby żaden z pasów nie wysuwał się z oznaczonego miejsca. W niektórych przypadkach zabezpiecza się je dodatkowo klamrami. Podczas montowania fotelika należy upewnić się, czy pasy nie są skręcone, czy się nie zaginają i czy ich naciąg jest prawidłowy. Należy pamiętać, że pasy muszą być dociągnięte tak mocno, jak tylko się da. Umieszczając dziecko w foteliku pas biodrowy musi leżeć płasko na udach, a pas barkowy powinien przebiegać przez środek klatki piersiowej i środek barku. 

Jak wyeliminować błędy w montażu?
Jeżeli robisz to po raz pierwszy, warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego. Kupując fotelik we właściwym punkcie stacjonarnym (najlepsze miejsce na zakup fotelika) możemy poprosić o pomoc sprzedawcę. W takich miejscach często pracują osoby przeszkolone, które dysponują dużą wiedzą na temat fotelików. Nie tylko dopasują odpowiedni fotelik do danego pojazdu, ale również pokażą jak we właściwy sposób go zamontować. 

Po drugie, należy sprawdzić uważnie instrukcję obsługi. Jest dołączona przez producenta do każdego modelu. Niestety wielu rodziców ją ignoruje i nawet do niej nie zagląda, a to duży błąd. W instrukcji można znaleźć dużo praktycznych informacji na temat modelu fotelika, jego odpowiedniej konserwacji czy właśnie tego, jak go w prawidłowy sposób zamontować. Foteliki różnią się między sobą i nie ma jednej uniwersalnej zasady co do sposobu ich montowania, dlatego bez instrukcji się nie obejdzie. Trzymaj ją zawsze pod ręką, najlepiej w samochodzie. Wtedy zawsze będziesz mógł do niej sięgnąć i odnaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.