Bycie rodzicem nie oznacza wcale rezygnacji ze sportu. Obowiązki związane z dzieckiem mogą być łączone z przyjemnościami, na przykład z jazdą na rowerze. Aby cieszyć się rowerowymi wypadami, nie trzeba wcale czekać aż pociecha podrośnie na tyle, aby sama mogła wsiąść na rower. Wystarczy zainwestować w odpowiedni fotelik, w którym dziecko może jeździć już od pierwszego roku życia. Na rynku dostępne są różne warianty i modele fotelików, dlatego warto przed zakupem upewnić się, która opcja będzie dla nas najlepsza. 

Od kiedy można jeździć z dzieckiem na rowerze?
Jazda na rowerze niesie ze sobą mnóstwo korzyści, dlatego warto malucha już od najmłodszych lat zachęcać do tego typu aktywności. Choć na rynku dostępne są foteliki już dla dzieci od 9 miesiąca życia, eksperci zalecają wstrzymać się jednak do około roku, aby nie narażać niewykształconego jeszcze układu kostnego i kręgosłupa niemowlaka na obciążenia. Dziecko przewożone w foteliku rowerowym powinno już móc samodzielnie siedzieć, dlatego jeśli jeszcze ma z tym problem, a nie chcemy rezygnować z jazdy rowerem, rozejrzyjmy się za odpowiednią przyczepką. 
Przed zakupem fotelika, należy wziąć pod uwagę również kilka innych kwestii niż tylko wiek, m.in. wagę dziecka, typ mocowania jaki nam odpowiada oraz czy fotelik ma mieć oparcie regulowane, czy nie. Dla młodszych dzieci można rozważyć foteliki, które mocuje się z przodu na ramie roweru. Komfort jazdy rodzica jest wtedy nieco gorszy, jednak mamy malucha stale na oku. Warto mieć jednak w tym przypadku dużą wprawę w jeździe rowerem, ponieważ trudniej się nim manewruje i można łatwiej zaliczyć wywrotkę. Drugi sposób, to fotelik montowany z tyłu. To bardziej popularna forma, dlatego i wybór dostępnych modeli jest znacznie większy. Fotelik umieszcza się w miejscu bagażnika (rower nie musi być w niego wyposażony). Ten sposób jest bardziej zalecany, ponieważ dziecko, które jedzie za naszymi plecami jest dodatkowo chronione przed wiatrem. Łatwiej jest wtedy również kierować rowerem. Górna granica wagowa w fotelikach montowanych tyłem wynosi najczęściej 22 kg. W fotelikach przednich - 15 kg. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika na rower?
Przy wyborze fotelika rowerowego, podobnie jak w przypadku fotelika do samochodu, należy sprawdzić czy posiada on odpowiednie atesty. Bezpieczny fotelik powinien posiadać certyfikaty EN14344 i TUV/GS. Warto inwestować w dobrej jakości foteliki, ponieważ będą mogły służyć dłużej. 
Część fotelików dostępnych na rynku posiada opcję odchylenia do tyłu. Jeśli mamy możliwość, wybierzmy właśnie taki. Nacisk osłony na kręgosłup dziecka jest dzięki temu mniejszy, a wstrząsy są odczuwane mniej intensywnie. Maluch czuje się w takim foteliku bardziej komfortowo. Dobry fotelik powinien posiadać również opcję regulacji podnóżków, które można dopasować do wzrostu dziecka. Dzięki temu nóżki nie będą zwisać bezwładnie przy kołach. Bardzo ważne są również pasy bezpieczeństwa. Najlepsze będą 5-punktowe z opcją zabezpieczającą przed samodzielnym wypięciem się przez dziecko. Dodatkowo przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy fotelik posiada wgłębienie na kask. 

O czym jeszcze warto pamiętać? 
Fotelik rowerowy to bardzo dobre rozwiązanie jeśli marzą nam się rodzinne wycieczki rowerowe. Należy jednak pamiętać, że im młodszy pasażer, tym krótszy powinien być dystans i częstsze postoje, a powierzchnia po której się poruszamy powinna być prosta i jednolita. Zawsze powinniśmy dziecko przewozić w kasku. W sklepach bez problemu dostaniemy akcesoria przeznaczone już dla rocznego malucha. Niedozwolone jest wożenie w fotelikach dzieci, które ważą więcej niż zaleca producent. Pod uwagę powinniśmy również wziąć maksymalne, dopuszczalne obciążenie roweru. Tak jak w przypadku fotelików samochodowych, nie wolno korzystać z egzemplarzy, które noszą ślady uszkodzenia.