Poszukując idealnego fotelika dla naszego malucha, często możemy natknąć się przy opisach produktów na informację, że posiada wbudowany system Isofix. Dla wielu osób pojęcie to może być całkowicie nowe i nieznane, dlatego dziś chcielibyśmy przybliżyć czym jest ów słynny Isofix i dlaczego jest tak popularny. 

Isofix to system mocowania fotelików dziecięcych w samochodzie. Odbywa się to za pomocą specjalnych zaczepów, zamiast standardowych pasów bezpieczeństwa. System Isofix uznawany jest za najbezpieczniejszy sposób do montażu fotelików samochodowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych pasów bezpieczeństwa, jest w stanie niemal całkowicie wyeliminować ryzyko nieprawidłowego zamocowania fotelika, a tym samym zminimalizować zagrożenie dla naszego dziecka. Uznaje się, że do momentu opracowania systemu Isofix, większość fotelików była montowana w sposób nieprawidłowy. W przypadku pasów istnieje bowiem zawsze ryzyko błędu, co może być tragiczne w skutkach. W trakcie wypadku, źle przypięty fotelik może się przemieszczać, a nawet spowodować, że dziecko z niego wypadnie. Aby temu zapobiec, Britax Römer i Volkswagen w 1991 roku połączyli siły i opracowali uniwersalny system montażu fotelików samochodowych, który już w 1999 roku stał się standardem i obecnie stosowany jest na szeroką skalę. 

Isofix opiera się na dwóch uchwytach przytwierdzonych na stałe w samochodzie. Pasujące do nich zaczepy znajdują się na foteliku. Montaż jest banalnie prosty, ponieważ wystarczy docisnąć fotelik do uchwytów aż do usłyszenia charakterystycznego odgłosu kliknięcia. Sposób ten jest nieporównywalnie szybszy od mocowania fotelika tradycyjnymi pasami, który wymaga znacznie większej ilości czasu poświęconego na montaż. Wyobraźmy sobie tylko trudne warunki pogodowe i zniecierpliwione dziecko oczekujące przed samochodem na zamontowanie fotelika. Pośpiech, nerwy, nieprawidłowy montaż i wypadek gotowy. W przypadku zaczepów Isofix wystarczy zaledwie kilka sekund i fotelik jest bezpiecznie oraz solidnie osadzony w naszym samochodzie. 

Zanim zdecydujemy się na zakup fotelika z zaczepami Isofix, warto przede wszystkim upewnić się czy nasz pojazd posiada zamontowane takie mocowania. W nowszych samochodach jest to standardem, jeżeli jednak posiadamy starszy model może ich tam brakować. W zależności od marki, zaczepy te możemy spotkać w różnych miejscach, czasami mogą być one ukryte. Należy szukać dwóch metalowych prowadnic zlokalizowanych pomiędzy siedziskiem, a oparciem kanapy samochodu. Niekiedy mogą posiadać one zaślepki, ze względów czysto estetycznych. 

Poza tym, że nie każdy samochód będzie wyposażony w system Isofix, jego jedyną wadą jest cena fotelików. Mogą być one nawet wielokrotnie droższe od tradycyjnych, choć nie są już tak drogie jak było to jeszcze kilkanaście lat temu. Odpowiadając na pytanie czy warto w nie zainwestować, możemy jednoznacznie stwierdzić, że tak. Cena fotelika jest bowiem nieporównywalna ze zdrowiem i życiem naszego malucha, dlatego w trosce o jego bezpieczeństwo zawsze warto wybierać sprawdzone i bezpieczniejsze rozwiązania. Poza tym jest to znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie dla rodziców, którzy nie będą musieli dłużej siłować się z kłopotliwymi pasami bezpieczeństwa. Zapewnia także spokój ducha, że nasza pociecha jest w pełni bezpieczna.