Lato to okres wakacji, urlopów i podróży. Wielu kierowców wybiera się ze swoimi dziećmi w odległe zakątki kraju, a nawet za granicę aby cieszyć się wolnym czasem. Latem trzeba jednak przygotować się do wspólnej podróży w szczególny sposób. Bardzo ważnym elementem jest oczywiście fotelik. Jaki będzie idealny na lato?

Fotelik z ochroną UV
Lato to przede wszystkim wysokie temperatury i słońce. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze są bardzo wrażliwe na takie warunki, dlatego powinniśmy im zapewnić jak najlepszą ochronę. Branża fotelików samochodowych stara się nieustannie wychodzić naprzeciw potrzebom maluchów i tworzy foteliki, które nie tylko są bezpieczne, ale również maksymalnie komfortowe. Obecnie można znaleźć nawet takie modele, które posiadają wbudowany filtr UV. To dla dzieci dodatkowa ochrona przed niebezpiecznym promieniowaniem. Zaletą takiego rozwiązania jest także lepsza ochrona samego fotelika. Jak wiadomo, promienie UV są jednym z czynników, które wpływają na żywotność fotelika. Zabezpieczając go w dodatkowy sposób będziemy mieć większą pewność, że fotelik nie utrafi swoich właściwości. Warto również dodać, że promieniowanie oddziałuje o każdej porze roku, nie tylko w lecie, dlatego taki fotelik będzie przydatny przez cały rok. Przykładem mogą być foteliki marki Cybex. Firma stworzyła modele z obszernymi budkami i filtrem UV 50. Dodatkowo modele te zostały sprawdzone w testach zderzeniowych, gdzie otrzymały doskonałe wyniki.

Inne metody zabezpieczenia fotelika
Foteliki z filtrem UV to bardzo dobre rozwiązanie, jednak co zrobić w sytuacji, gdy już posiadamy inny model i inwestycja w kolejny nie jest potrzebna? Możemy skorzystać z szerokiej gamy akcesoriów. Świetnym rozwiązaniem będą osłonki przeciwsłoneczne, które można zawiesić na szybie samochodu. Najlepiej wybrać takie, które nie tylko chronią przed rażącym blaskiem słońca, ale również szkodliwym promieniowaniem UV. Osłonki tego typu można w bardzo łatwy sposób montować przy pomocy specjalnego klipsa i można wykorzystać je nie tylko w samochodzie, ale również w wózku.

Większy komfort podczas podróży
Jak wiadomo, foteliki z osłoną tułowia są wyposażone w materiały energochłonne, które przyjmują na siebie siły podczas zderzenia, chroniąc jednocześnie dziecko. Niestety, podczas wysokich temperatur, maluchy w takich fotelikach bardzo się pocą i przegrzewają. Szczególnie w przypadku dłuższych podróży, taka sytuacja może być dla dziecka bardzo niekomfortowa. Na szczęście z problemem tym można sobie łatwo poradzić. Wystarczy zainwestować w specjalny pokrowiec z bawełny na fotelik. Bawełna to naturalna tkanina, która jest bardzo przyjemna w dotyku, a dodatkowo posiada właściwości higroskopijne, dzięki czemu bardzo dobrze radzi sobie z wchłanianiem wilgoci. Dzięki tego typu pokrowcom, podróż w lecie stanie się dla dziecka bardziej komfortowa. Dobrym rozwiązaniem może być także wkładka antypotowa, która ograniczy nadmierne wydzielanie potu. Pamiętajmy, aby wszystkie akcesoria do fotelików były przetestowane i pochodziły od sprawdzonych producentów. Muszą również być dostosowane do kategorii wagowej i wymiarów fotelika.