Maluchy szybko rosną. W momencie gdy przekraczają granicą wiekową 4 lat i mogą przesiąść się z fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy do tych tradycyjnych, jest to ważne wydarzenie dla samego dziecka jak i dla jego rodzica. Aby dziecko polubiło nowy sposób jazdy i było podczas niej w pełni bezpieczne, należy odpowiednio wcześniej pomyśleć nad właściwym fotelikiem. W przypadku fotelików dla starszych dzieci mamy do wyboru kilka wariantów. Na jaki się zdecydować i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jak przewozić starsze dzieci?
Według przepisów prawa, dzieci musza jeździć w fotelikach samochodowych do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Stosuje się również zasadę, że dziecko nie musi korzystać z fotelika, jeżeli przekroczy wagę 36 kg. Większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci, jako górną granicę wagową posiada przypisaną właśnie tę wielkość. Foteliki dla starszych dzieci dostępne są najczęściej w kategorii wagowej 15-36 kg. Podróżują w nich najczęściej dzieci w wieku 4-12 lat. Tego rodzaju foteliki nazywane są również siedzeniami podwyższającymi. Jeszcze do niedawna pod tą nazwą można było spotkać wyłącznie podstawki bez oparcia. Wraz z rozwojem nauki i technologii, szybko okazało się jednak, że nie jest to wystarczające rozwiązanie. Tak twierdzą eksperci i seria przeprowadzonych testów z udziałem tego typu siedzisk. Prawo wciąż jednak dopuszcza je do sprzedaży i wielu rodziców nieświadomych zagrożeń jakie niosą tego typu podstawki, wybiera je dla swoich dzieci. To duży błąd, który podczas zderzenia może kosztować dziecko uraz narządów wewnętrznych jamy brzusznej, a nawet życie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są siedzenia podwyższające z wysokim oparciem. Nie są one wyposażone we własne pasy, dlatego stosuje się z nimi trzypunktowe pasy samochodowe. Foteliki te posiadają specjalne uchwyty bądź szczeliny, które pozwalają w prawidłowy sposób poprowadzić barkową jak i biodrową cześć pasa. Układ taki jest wygodny dla dziecka oraz dostosowany do jego wzrostu, dzięki czemu zapewnia większe bezpieczeństwo. 

Jak wybrać odpowiedni fotelik dla starszego dziecka?
Podobnie jak w przypadku każdego innego fotelika, kluczowym aspektem będą testy zderzeniowe. Zwróć uwagę na to jaką ocenę osiągną dany model, sprawdzając co dokładnie składa się na taką notę. Foteliki są oceniane nie tylko pod kątem tego jak wypadają w testach, ale również pod wieloma innymi względami, jak na przykład łatwość zdejmowania tapicerki, dlatego warto mieć tę kwestię na uwadze podczas wyboru odpowiedniego modelu. Pamiętaj również, aby nie kupować fotelika przez Internet. Nawet model, który posiada 5 gwiazdek,nie będzie chronił dziecka, jeżeli nie zostanie wcześniej przymierzony do Twojego dziecka i modelu samochodu. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy jest odpowiedni sklep z fotelikami udaj się do niego. Często w takich punktach zatrudnieni są przeszkoleni eksperci, którzy pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu fotelika. 

Jaka alternatywa dla fotelika samochodowego? 
Wiemy już, że podstawki nie są dobrym wyborem jeżeli chodzi o bezpieczny sposób przewożenia dziecka w samochodzie, choć przepisy na nie zezwalają. Przepisy mówią również że, gdy w samochodzie są już zamontowane dwa foteliki, to trzecie dziecko, nawet jeśli nie przekroczyło wzrostu 150 cm może podróżować na tylnej kanapie samochodu przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa. To logiczne rozwiązanie, w końcu na trzeci fotelik nie ma w takim wypadku miejsca. Wielu rodziców martwi się jednak, że to nie wystarcza. Warto pomyśleć wtedy o adapterze pasów bezpieczeństwa, na przykład Smart Kid Belt. To rozwiązanie rekomendowane dla dzieci w wieku 5-12 lat o wadze mieszczącej się w przedziale 15-36 kg. Adapter pozwala na ułożenie pasów bezpieczeństwa we właściwy do wzrostu dziecka sposób.