Foteliki samochodowe obowiązują nie tylko w Polsce. Niestety niewiele osób nie wie jak prawidłowo zabezpieczyć małego pasażera za granicą. A mandaty, jakie grożą w niektórych państwach potrafią naprawdę uderzyć po kieszeni. Warto więc wiedzieć jakie prawo obowiązuje w kraju do którego się wybieramy, w szczególności teraz, gdy rozpoczyna się sezon wakacyjny i wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę ze swoją pociechą. 

Austria - obowiązuje zakaz przewożenia dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu i nie przekroczyły wieku 14 lat na przednim siedzeniu, bez odpowiedniego fotelika, siedziska lub pasów bezpieczeństwa dopasowanych do ich wzrostu. Dzieci powyżej 14 lat i o wzroście wyższym niż 150 cm mogą być przewożone standardowo, o ile pas nie przebiega przez ich szyję. 

Belgia - przepisy zezwalają na przewożenie dziecka poniżej 3 lat na przednim fotelu, o ile jego fotelik posiada specjalną homologację, która pozwala na montaż w tym miejscu. Należy w tym przypadku obowiązkowo wyłączyć poduszkę powietrzną. 

Białoruś - zaleca się stosowanie fotelików samochodowych u dzieci do 12 roku życia wożonych na tylnym siedzeniu. Jeżeli z tyłu podróżuje pełnoletni pasażer i jest on przypięty pasami bezpieczeństwa, może trzymać na kolanach jedno dziecko do 12 lat. 

Chorwacja - dziecko w wieku 2-5 lat musi podróżować w odpowiednim foteliku. Starsze dzieci można przewozić z pomocą urządzeń podtrzymujących. Dzieci poniżej 12 lat nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Wyjątkiem są dzieci do 2 lat, które mogą być przewożone z przodu w fotelikach RWF, przy wyłączonej poduszce powietrzne. 

Czechy - dziecko o wzroście poniżej 150 cm i wadze mniejszej niż 36 kg muszą być przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach podtrzymujących dostosowanych do wzrostu i wagi. 

Dania - dziecko do 3 roku życia musi podróżować w foteliku przystosowanym do swoich wymiarów. W wieku 3-6 lat, można wykorzystać uprzęże lub specjalne pasy bezpieczeństwa oraz podwyższone siedziska. 

Francja - dziecko, które nie ukończyło 10 lat, musi podróżować w foteliku lub urządzeniu zabezpieczającym dopasowanym do wzrostu i wagi. Na przednim fotelu dziecko może podróżować tylko w przypadku, gdy z tyłu nie ma wolnych miejsc siedzących lub nie są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa. 

Hiszpania -dziecko o wzroście niższym niż 136 centymetrów może siedzieć z przodu tylko w odpowiednim urządzeniu podtrzymującym, jeśli nie ma możliwości, aby usiadło z tyłu. Dzieci do lat 3 należy przewozić w foteliku na tylnej kanapie. 

Holandia -dzieci poniżej 12 lat i wzroście niższym niż 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu jeśli nie są one wyposażone w odpowiedni fotelik. Dzieci do lat 3 można przewozić wyłącznie w foteliku na tylnym siedzeniu. 

Niemcy - dziecko do lat 3 nie może być przewożone w samochodzie, w którym nie ma pasów bezpieczeństwa. Dziecko poniżej 150 cm powinny być przewożone w urządzeniu podtrzymującym, foteliku lub zabezpieczone pasem dostosowanym do jego rozmiarów. 

Norwegia -dziecko do lat 4 należy przewozić w urządzeniu zabezpieczającym dopasowanym do jego wzrostu i wagi. Powyżej 4 lat można korzystać z fotelika lub pasów bezpieczeństwa przystosowanych do rozmiarów dziecka. 

Portugalia - dzieci do ukończenia 12 roku życia oraz osiągnięcia 150 cm wzrostu mogą podróżować wyłącznie z tyłu z ;pomocą odpowiedniego urządzenia podtrzymującego. Wyjątkiem są samochody bez tylnej kanapy i bez pasów bezpieczeństwa. 

Słowacja - dzieci do lat 12 muszą podróżować z tyłu w odpowiednich do swoich wymiarów fotelikach.

Szwajcaria - dzieci do lat 7 nie mogą podróżować z przodu bez odpowiedniego fotelika. W wieku 7-12 lat dzieci muszą jeździć zabezpieczone pasami dopasowanymi do swojego wzrostu lub w odpowiednim urządzeniu zabezpieczającym. 

Szwecja - dzieci poniżej 135 cm i do ukończenia 15 roku życia musza jeździć z wykorzystaniem specjalnych urządzeń podtrzymujących. Wyjątkiem jest jedynie jazda w taksówce, jeśli nie posiada odpowiedniego urządzenia podtrzymującego. 

Węgry - dziecko do 3 lat musi być przewożone w odpowiednim urządzeniu podtrzymującym dopasowanym do jego wzrostu i wagi. Dziecko powyżej 3 lat i poniżej 135 centymetrów musi podróżować na tylnym siedzeniu przypięte standardowymi pasami bezpieczeństwa dostosowanymi do wagi i wzrostu dziecka. 

Wielka Brytania - dziecko do 3 lat może podróżować z tyłu lub z przodu z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń zabezpieczających, które dopasowane są do ich wzrostu i wagi. Dziecko w wieku 3-12 lat i do 135 cm wzrostu może podróżować na przednim siedzeniu w specjalnym foteliku lub pasach dostosowanych do wzrostu. Dzieci powyżej 12 lat i wzroście wyższym niż 135 wciąż powinny używać pasów dostosowanych do swojego wzrostu. 

Włochy - dzieci do 36 kg oraz wzroście do 150 cm muszą być przewożone w specjalnych urządzeniach podtrzymujących. Dzieci ważące mniej niż 18 kg muszą podróżować w fotelikach, a do 10 kg w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy.