Posadzenie dziecka w foteliku samochodowym to nie lada wyzwanie dla niektórych rodziców. Kiedy dziecko jest małe, zwykle nie stanowi to problemu. Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy maluszek podrośnie, przybierze na wadze i stanie się ruchliwy. Umieszczenie i zapięcie go w foteliku samochodowym wymaga często dużo siły i cierpliwości, szczególnie kiedy dziecko nie chce współpracować. Aby ułatwić tę czynność, warto pomyśleć o foteliku samochodowym obrotowym. 

Fotelik obrotowy - co to takiego? 

Foteliki samochodowe z rotacyjnym siedziskiem to stosunkowo nowy wynalazek. Stanowi połączenie tradycyjnego fotelika z obrotową podstawą, dzięki czemu można go obrócić o kąt od 90 do 360 stopni. Dzięki temu w jednym foteliku możemy przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, a kiedy przekroczy ono zalecany dla tej metody wiek, który wynosi 4 lata, możemy obrócić fotelik i wozić dziecko przodem. W tym celu nie musimy nawet demontować fotelika i ponownie mocować go w samochodzie. Wystarczy, że go obrócimy. 

Niewątpliwą zaletą tego typu fotelików jest możliwość łatwiejszego umieszczenia dziecka w foteliku i lepszego dostępu do pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu unikniemy błędów w ich montażu. Foteliki samochodowe z obrotowym siedziskiem występują najczęściej w kategorii wagowej 0-18 kg. 

Czy fotelik obrotowy jest bezpieczny? 

Wielu rodziców ma obawy co do obrotowej podstawy, bojąc się , że może zagrażać to bezpieczeństwu dziecku. Nie musimy mieć jednak powodów do zmartwień, ponieważ fotelik sam się nie obróci, jak również dziecko nie będzie miało możliwości, aby zrobić to samo. Foteliki obrotowe wyposażone są w mechanizm zabezpieczeń, dzięki któremu dziecko nie będzie w stanie samodzielne nic zmajstrować. Najlepszym potwierdzeniem bezpieczeństwa tego typu fotelików są przeprowadzone testy bezpieczeństwa, w których egzemplarze te otrzymują bardzo wysokie noty. 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając fotelik obrotowy?

Wybór każdego fotelika rozpoczynamy od tych samych kroków. Sprawdzamy kategorię wagową, do której kwalifikuje się nasz maluch, a następnie sprawdzamy jak poszczególne modele wypadają w testach. Warto porównać kilka modeli, ponieważ foteliki są oceniane nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale również łatwości montażu czy jakości tapicerki. W rzeczywistości zdarza się, że fotelik, który doskonale zachowuje się podczas wypadku ma zaniżona ocenę, ponieważ jego pokrowiec trudniej się zdejmuje. Przed zakupem modelu należy również sprawdzić czy pasuje on do naszego modelu samochodu. Najlepiej w tym celu udać się do sklepu stacjonarnego i poprosić sprzedawcę o jego zamontowanie na próbę. 

Foteliki obrotowe oferują dużą wygodę podczas użytkowania, dlatego są coraz chętniej wybierane przez rodziców. Dzięki rotacyjnej podstawie umieszczenie malucha nie będzie sprawiało żadnego problemu. Przy pomocy tego fotelika będziemy mogli przewozić naszą pociechę zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.