W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach wolno przewozić dzieci na przednim fotelu w miejscu dla pasażera. Nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak czasami rodzice nie mają wyjścia i muszą się na nie zdecydować. Wielu z nich umieszcza malucha z przodu także po to, aby mieć na niego lepsze oko. O tym jak przewozić dziecko, aby zmaksymalizować jego bezpieczeństwo, dowiesz się czytając dalej.

Fotelik na przednim siedzeniu
Rodzice często mają obawy, że dziecko pozostawione na tylnej kanapie, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z rodzicem będzie się niepokoić i denerwować. Najwięcej zmartwień mają rodzice w sytuacji, kiedy ich pociecha podróżuje tyłem do kierunku jazdy i nie ma z nią kontaktu wzrokowego. Często pojawia się niepokój, że maluch może się zakrztusić lub potrzebować pomocy, a rodzic tego nie zauważy. Z tego względu wiele osób dla spokoju ducha montuje foteliki z przodu, na siedzeniu pasażera.

Co na to przepisy?
Prawo dopuszcza, aby dziecko było przewożone z przodu, jednak muszą zostać spełnione określone warunki. Przede wszystkim, jeśli umieszczamy tam fotelik tyłem do kierunku jazdy, to poduszka powietrzna musi być wyłączona. Dlaczego? Ponieważ w trakcie zderzenia otworzy się z ogromną prędkością i uderzy w tył fotelika z wielką siłą. Skutkiem tego mogą być nieodwracalne urazy głowy, kręgosłupa i organów wewnętrznych, a nawet śmierć dziecka. Niestety, zbierając się w pośpiechu można łatwo zapomnieć o wyłączeniu poduszki, jeśli wykorzystujemy do tego przycisk manualny. Możemy przez to narazić dziecko na trwałe kalectwo lub śmierć w wyniku poważnych obrażeń. Z kolei gdy na siedzeniu będzie podróżował dorosły pasażer, a my zapomnimy o ponownym włączeniu poduszki, odbierzemy mu tym samym ważną ochronę. Jeśli montujemy na przednim siedzeniu fotelik dla starszych dzieci, również zachowajmy ostrożność, odsuwając fotel do tyłu.

Najlepsze miejsce w samochodzie na fotelik
Przewożenie dziecka z przodu nie jest zbyt bezpieczne, ponieważ w trakcie zderzeń czołowych maluch ma mniejsze szanse na przeżycie. Zdaniem ekspertów, najlepszym miejscem w samochodzie jest środek tylnej kanapy. Dziecko jest wtedy najbardziej oddalone od wszystkich punktów, w których może dojść do zderzenia. Jeśli zatem w samochodzie znajdują się w tym miejscu trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system Isfofix, fotelik warto zamontować właśnie tam. Jeśli natomiast pojazd na to nie pozwala, to fotelik należy umieścić za siedzeniem pasażera. Jeśli chcemy mieć oko na dziecko, zamiast montować fotelik w niezbyt bezpiecznym miejscu, lepiej rozważmy zakup lusterka na tylną kanapę. Można zamontować ją na zagłówku, dzięki czemu wystarczy zerknąć na malucha, aby upewnić się, że wszystko z nim w porządku. Fotelik z przodu umieszczajmy natomiast tylko wtedy, gdy na kanapie z tyłu nie ma już miejsca.