Zakupy w sieci cieszą się ogromną popularnością ze względu na oszczędność czasu i często również pieniędzy. Są jednak rzeczy, które powinniśmy kupować wyłącznie w sklepach stacjonarnych i należą do nich foteliki samochodowe. Dlaczego warto przed zakupem fotelika obejrzeć go w sklepie?

Przymierzysz fotelik do dziecka...

Głównym kryterium na podstawie którego wybieramy fotelik dla naszego malucha jest waga. W sklepach dostępne są modele w pięciu różnych kategoriach wagowych. Bądźmy jednak szczerzy - są to przedziały umowne. Każde dziecko rozwija się bowiem inaczej i dwójka maluchów o jednakowej wadze może może mieć zupełnie inny wzrost, przez co do każdego z nich będzie pasował inny fotelik. Jeżeli więc pod namową koleżanki, sąsiadki lub kogokolwiek planujemy zakup danego egzemplarza, ponieważ ten świetnie pasował do jej dziecka, nie jest to najlepszym pomysłem. Eksperci radzą, aby przed zakupem fotelika udać się do sklepu wraz ze swoją pociechą i posadzić go na próbę w foteliku. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie jest za duży ani za mały, a jeśli mamy dziecko w nieco starszym wieku będzie mogło również samo ocenić, czy jest mu wygodnie.

... i do samochodu

Kolejną istotną kwestią jest dopasowanie fotelika do modelu naszego pojazdu. Nie każdy fotelik będzie kompatybilny z naszym samochodem. Ukształtowanie kanapy oraz układ pasów mogą być często przyczyną problemów z poprawnym zapięciem pasów. I tutaj też nie działa zasada "bo sąsiadowi pasuje". Najlepszym sposobem jest osobiste zweryfikowanie czy dany model fotelika będzie pasował do Twojego samochodu. W sklepie stacjonarnym sprzedawca pomoże zamontować na próbę fotelik w samochodzie, upewniając nas, że pasuje idealnie. Pokaże również jak robić to prawidłowo, abyśmy uniknęli w przyszłości problemów z tym związanych. Często osoby pracujące w takich punktach są bowiem specjalnie przeszkolone w tym zakresie. Niejednokrotnie sami doradza jaki model będzie odpowiedni do danego samochodu. Po zamontowaniu będziemy mogli stwierdzić, czy fotelik jest prawidłowo osadzony i nie chwieje się na boki oraz czy układa się pod odpowiednim kątem.

Gwarancja i pewność

Sklep stacjonarny to również pewne źródło. Decydując się zakupić w nim fotelik masz pewność, że pochodzi z legalnej dystrybucji. Foteliki samochodowe renomowanych marek są często drogie, dlatego kuszą złodziei. Wykradzione z cudzych samochodów są później często oferowane na aukcjach internetowych jako "prawie nowe" po atrakcyjnych cenach. Istotnym powodem, który również przemawia za tym, aby kupić fotelik w sklepie stacjonarnym jest gwarancja, że był prawidłowo przechowywany. Kupując online nigdy nie masz pewności jak długo leżał w magazynie oraz w jakich warunkach. Mógł on również ulec zniszczeniu podczas transportu. Owszem, sprzedawcy zabezpieczają przesyłki i umieszczają na nich znaki ostrzegawcze, aby w odpowiedni sposób obchodzić się z paczką, leczy czy to powstrzymuje kurierów przed nieostrożnością? Nie zawsze. Siły jakie mogą być wywierane na fotelik podczas transportu mogą spowodować nie tylko niego uszkodzenie, ale również osłabienie, przez co nie będzie tak bezpieczny jak powinien. Foteliki sprzedawane w autoryzowanych punktach są ponadto objęte gwarancją i ubezpieczeniami, które nas wypadek stłuczki czy kradzieży pozwalają na wypłatę odszkodowania.

Wiele ekspertów jest zdania, że najrozsądniej jest kupić fotelik w sklepie stacjonarnym. Wbrew pozorom wiąże się to z dużymi oszczędnościami. Nie musimy bowiem narażać się na koszty przesyłek w przypadku gdy fotelik okaże się niedopasowany, a także możemy liczyć na pomoc sprzedawcy. Warto jednak udać się do takiego sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży fotelików. Wtedy będziemy mieć większą pewność, że osoby, które są tam zatrudnione to fachowcy, którzy dobrze nam doradzą.