O systemie Isofix słyszał zapewne każdy rodzic, który stał przed decyzją o wyborze fotelika. Niektórzy nawet z niego korzystają przewożąc malucha. Istnieje jednak duża grupa osób, głównie tych, którzy po raz pierwszy będą kupować fotelik, nieświadoma czym jest ów Isofix, ani gdzie go szukać. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, gdzie znajduje się Isofix, czy posiada go każdy samochód i czy warto decydować się na ten sposób montażu.

Co to jest Isofix?
Isofix to nazwa, a właściwe skrót od International Organisation for Standardisation Fixture, oznaczającego standard mocowania fotelików. Oznacza to, ze montaż fotelika w każdym pojeździe odbywa się w ten sam sposób. Z wyglądu Isofix przypomina metalowe uchwyty, które przytwierdzone są do nadwozia pojazdu. Znajdują się one pomiędzy oparciem, a siedziskiem kanapy. Niekiedy mogą być umieszczone również na fotelach przednich. Największą zaletą systemu Isofix jest prostota montażu. Praktycznie nie istnieje możliwość błędnego przymocowania fotelika, co bardzo często zdarza się podczas przypinania fotelika pasami. O tym, że proces przebiegł poprawnie, uświadomią nas charakterystyczne kliknięcia. Foteliki mocowane w ten sposób są również stabilniejsze i nie ma mowy o tym, aby mogły się przesunąć w którąkolwiek stronę - fotelik z systemem ISOFIX.

Jak znaleźć Isofix w samochodzie?
Co ciekawe, wiele osób nie ma nawet pojęcia o tym, że w ich pojeździe znajduje się system Isofix. Niekiedy informują o tym specjalne oznaczenia, a uchwyty lekko wystają i łatwo je zauważyć. W niektórych przypadkach trzeba jednak włożyć rękę pomiędzy oparcie, a siedzenie, aby je wyczuć. Czasem producenci ze względów estetycznych stosują również zaślepki, dlatego jeśli na pierwszy rzut oka nie widać zaczepów, warto uważniej się przyjrzeć. Jeśli samochód jest wyposażone w uchwyty Isofix, to warto wybrać fotelik z taką opcją mocowania. Nie trzeba stosować wtedy pasów, a cały proces montażu trwa kilka sekund.

Czy w każdym samochodzie można zamontować fotelik Isofix?
Niestety, nie w każdym samochodzie znajduje się ten system. Dopiero w 2006 roku wprowadzono go jako obowiązkowy element wyposażenia samochodów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Z tego względu w starszych modelach pojazdów nie znajdziemy zaczepów pozwalających na mocowanie. Ich brak nie oznacza jednak, że trzeba mocować fotelik pasami. Na rynku są dostępne bazy, które można zamontować w samochodzie na stałe i poprawić stabilność fotelika. Takie rozwiązanie ułatwia również wyjmowanie fotelika. Jeśli natomiast twój pojazd nie jest starszy niż 14 lat, system Isofix powinien znajdować się na jego wyposażeniu i warto go odszukać.