Wybierając fotelik samochodowy, warto już na wstępie zwrócić uwagę na to, jakie akcesoria producent oferuje dla danego modelu. Z czasem może okazać się, że wiele z nich będzie potrzebnych, zwłaszcza w trakcie dalszych podróży. Nie trzeba od razu kupować wszystkich dodatków, jednak warto zastanowić, które będą mogły się przydać. Jakie akcesoria do fotelików są dostępne na rynku? Które z nich są najpopularniejsze?

Nakładki na fotelik
Nakładki chroniące przed wilgocią to jedne z najpopularniejszych akcesoriów do fotelików. Dzięki nim tapicerkę można zabezpieczyć przed różnymi zabrudzeniami. Nakładki powinny cechować się wodoodpornością, dzięki czemu nie straszne będzie mokre ubranie, błoto czy rozlany napój. Materiał powinien być miękki i elastyczny, aby dobrze dopasowywał się do fotelika i zapewniał maluchowi wygodę. Taką nakładkę można w szybki i łatwy sposób wyprać w pralce, odwirować i wysuszyć, bez konieczności zdejmowania tapicerki za każdym razem gdy przydarzy się wypadek.

Mata ochronna
Mata ochronna do fotelika pełni rolę podobną co nakładka, jednak umieszcza się ją pod fotelikiem. Chroni przed powstawaniem wgnieceń i rys. Jeśli jest antypoślizgowa, poprawia także stabilność fotelika. Warto pomyśleć o takiej macie zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy. Wtedy zabezpieczy ona tylną kanapę samochodu przed pobrudzeniem jej przez dziecko butami.

Osłonka przeciwsłoneczna
Promienie słoneczne doskwierają nie tylko kierowcom, ale również małym pasażerom. Przydają się zwłaszcza w lecie, gdy słońce świeci bardzo intensywnie, czasem prosto w twarz dziecka. Warto więc zadbać o posiadanie takiej osłonki, szczególnie w momencie, gdy planujemy dalszą wyprawę, na przykład w postaci rodzinnych wakacji. Dzięki temu osłonka zabezpieczy malucha przed światłem i sprawi, że podróż będzie bardziej znośna dla wszystkich.

Wkładka antypotowa
To kolejny gadżet dedykowany na ciepłe dni. Taka wkładka poprawia komfort dziecka sprawiając, że podczas wysokich temperatur mniej się poci. Wkładka chroni również tapicerkę fotelika przed powstawaniem plam z potu i rozwijaniem się bakterii w wilgotnym środowisku.

Śpiworek na zimę
Śpiworki są dedykowane dla niemowląt, które podróżują w pozycji leżącej. Pozwalają opatulić malucha w bezpieczny sposób, dzięki czemu będzie mu ciepło w trakcie podróży. Śpiworki najlepiej kupować od producentów, wybierając model kompatybilny z fotelikiem. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo dziecka i będziemy pewni, że między nim a pasami nie ma zbędnego luzu.

Akcesoriów do fotelików jest znacznie więcej, dzięki czemu każdy może znaleźć to, co okaże się przydatne podczas podróży. Warto zastanowić się nad tym, czego może potrzebować maluch i kupić to, co będzie niezbędne. Pamiętajmy o tym, że część akcesoriów musi być ściśle dopasowana do fotelika, dlatego przy zakupie warto zwracać do jakiej kategorii wagowej są one dedykowane.