Wielu rodziców otwarcie przyznaje, że zdarza się im przewozić dziecko bez odpowiedniego urządzenia podtrzymującego. Częstym argumentem są wysokie ceny fotelików, mała odległość do przejechania między jednym punktem a drugim lub brak czasu, aby przepiąć urządzenie z jednego samochodu do drugiego. Obecnie jednak gama urządzeń podtrzymujących dostępnych na rynku jest tak duża, że wybór odpowiedniego wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami, ani oznaczać mnóstwa czasu spędzonego na poszukiwaniach. 

Czym jest adapter?
Do przewożenia dzieci w samochodzie służą nie tylko foteliki, ale również inne urządzenia podtrzymujące. Najczęściej są to specjalne podkładki bez oparcia. Nowością na rynku jest adapter do pasów, który ma być alternatywą dla fotelika. Urządzenie to nazywa się Smart Kid Belt i jest to regulowanej długości pas, zakończony specjalnymi klamerkami. Nakłada się go na trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, dzięki czemu ich ułożenie jest prawidłowe i dostosowane do wzrostu dziecka. 

Czy adapter do pasów jest zgodny z prawem?
Według przepisów, dziecko, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu musi podróżować samochodem przypięte w foteliku, lub innym urządzeniu podtrzymującym. Zatem, adapter kwalifikuje się do grupy urządzeń podtrzymujących i jest akceptowany przez polskie prawo. Drugą kwestią, która jest wymagana przez przepisy, to europejski certyfikat bezpieczeństwa, który muszą posiadać foteliki i inne urządzenia sprzedawane w Polsce. Adapter oferowany przez Smart Kid Belt posiada certyfikat ECE R.44.04, zgodnie z którym może być stosowany w Polsce. 

Dla kogo przeznaczony jest adapter pasów? 
Urządzenie to rekomendowane jest dla dzieci w kategorii wagowej 2 i 3, czyli o masie mieszczącej się w przedziale 15-36 kg. W zależności od stopnia rozwoju, wagę tę posiadają najczęściej dzieci w przedziale wiekowym 5-12 lat i to dla nich przeznaczony jest adapter. Dzięki łatwej regulacji, urządzenie może służyć przez wiele lat, ponieważ wraz ze wzrostem dziecka można zmieniać ułożenie pasów. Adapter Smart Kid Belt najlepiej sprawdza się w przypadku posiadania trójki dzieci w wieku "fotelikowym". Na tylnej kanapie nie ma miejsca do zamontowania trzech fotelików, dlatego najstarsze dziecko musi jeździć przypięte tylko pasami. Zastosowanie adapteru sprawi, że pasy te będą lepiej dostosowane do wzrostu dziecka, dlatego będzie ono również bezpieczniejsze podczas jazdy. 
Adapter może być stosowany również u tych dzieci, które szybko osiągnęły już wzrost lub wagę, uprawniającą do jazdy bez fotelika, jednak rodzice obawiają się, że same pasy nie wystarczą do zapewnienia wystarczającego bezpieczeństwa. Urządzenie jest także doskonałym rozwiązaniem dla wielu dorosłych osób o niższym wzroście, które chciałyby poprawić ułożenie pasów w samochodzie. 

Jakie korzyści oferuje Smart Kid Belt?
Przede wszystkim, tego typu adapter może być stosowany w każdym pojeździe wyposażonym w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, bez względu na model. Niewielkie rozmiary i waga urządzenia sprawia, że można bez problemu zmieścić go do torebki i mieć zawsze przy sobie, nawet w nieoczekiwanych sytuacjach. Dzięki temu, na wypadek konieczności skorzystania z taksówki, autokaru, samochodu z wypożyczalni czy innego pojazdu niewyposażonego w fotelik, będziemy zawsze przygotowani, aby zabezpieczyć dziecko. Montaż urządzenia jest niezwykle prosty i polega na zapięciu klamer i wyregulowania pasów na wysokości tułowia dziecka. Dla wielu osób kluczowym argumentem będzie cena urządzenia. Smart Kid Belt można nabyć poniżej 100 zł. W tej cenie na próżno szukać fotelika, którego konstrukcja i materiały zastosowane do produkcji zapewnią dziecku bezpieczeństwo.