Wśród kobiet spodziewających się dziecka panuje przekonanie, że w ciąży nie trzeba zapinać pasów bezpieczeństwa. Często powielany jest również pogląd, że pasy mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego. Nie należy jednak zapominać, że życie i zdrowie nienarodzonego dziecka zależy przede wszystkim od matki, dlatego podczas podróży samochodem należy mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa i nie rezygnować z zapinania pasów.

Czy w ciąży można jeździć samochodem bez pasów?
Według polskiego prawa kobiety w zaawansowanej ciąży mogą jeździć w samochodzie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Mówi o tym art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku "Prawo o ruchu drogowym". Zapis ten został wprowadzony, ponieważ podczas wypadku pasy bezpieczeństwa mogą wywoływać uszkodzenia płodu. Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży uskarża się także na dyskomfort podczas podróży w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Największy ucisk wywołuje pas biodrowy.
Badania przeprowadzone w USA potwierdziły jednak, że w wypadkach częściej giną dzieci nienarodzone niż dzieci przewożone w fotelikach. Najbardziej niebezpieczną sytuacją jest odklejenie się łożyska, jednak poza stratą dziecka, kolizja może spowodować u ciężarnej poważne uszkodzenia jej własnych narządów wewnętrznych. Według statystyk najczęstszą przyczyną urazu wśród kobiet w ciąży są właśnie wypadki samochodowe. Z tego względu kobiety w ciąży nie powinny rezygnować z zapinania pasów i zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak również nienarodzonego dziecka.

Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa w okresie ciąży?
Prawidłowo zapięte pasy nie tylko ochronią przed ryzykiem poważnych urazów jakich można doznać przy kolizji, ale zmniejszą też uczucie dyskomfortu wywołanego uciskiem. Jak zatem powinno zapinać się pasy bezpieczeństwa? Należy zadbać o to, by część biodrowa była dobrze zaciśnięta i poprowadzona tuż pod brzuchem. Nie należy zaciskać pasa w żadnym wypadku na brzuchu, ponieważ może wtedy spowodować nadmierny ucisk na płód. Niebezpieczne jest także umieszczanie pasa biodrowego nad brzuchem, ponieważ w razie wypadku przyszła mama może się spod niego wysunąć.

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży - co to takiego?
Od pewnego czasu na rynku dostępne są adaptery do pasów dla kobiet w ciąży. Poprawiają one ułożenie pasa biodrowego, zwiększając tym samym komfort podczas jazdy. W krajach zachodnich rozwiązanie to jest bardzo popularne i zalecane przez lekarzy. U nas wciąż jest nowością, jednak coraz więcej świadomych kobiet decyduje się na zakup takiego gadżetu. Dostępne są różne rodzaje pasów, które mogą różnić się między sobą właściwościami. Jedne uniemożliwiają przesuwanie się pasa biodrowego ku górze, a inne z kolei korygują jego przebieg, sprawiając, że znajduje się on bliżej okolicy ud i miednicy. Taki adapter wyklucza jakąkolwiek możliwość przemieszczania się pasa, chroniąc przy tym zarówno brzuch, jak i macicę. Sama konstrukcja takich akcesoriów jest bardzo lekka i sprawia, że korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Mogą być zamocowane do oparcia fotela lub specjalnych zaczepów Isofix (w zależności od konkretnego modelu). Adapter dla kobiet w ciąży można stosować już od drugiego miesiąca.