Mali pasażerowie muszą być przewożeni wyłącznie w specjalnych urządzeniach podtrzymujących, które dopasowane są do ich wzrostu i wagi. W pierwszych latach życia dziecka są to foteliki, z czasem ustępujące miejsca podkładkom, które jednak nie przez wszystkich oceniane są jako bezpiecznie, ponieważ podczas wypadku dziecko może się spod nich wysunąć. Alternatywnym rozwiązaniem dla wystarczająco dużych dzieci może być specjalny adapter, który nakłada się na pasy w celu poprawy ich ułożenia.

Adapter do pasów - co to takiego?
Pasy w samochodzie zaprojektowane zostały w taki sposób, aby mogły korzystać z nich osoby o różnym wzroście. Są one jednak przeznaczone dla dorosłych pasażerów. Dzieci z niskim wzrostem zapięte jedynie w pasy mogą być narażone na poważne konsekwencje, ponieważ górna część pasa będzie przebiegać zbyt blisko szyi. Od pewnego czasu możemy jednak dostać na rynku nowy wynalazek - adapter do pasów dla dzieci, który pozwala maluchom podróżować wygodnie, jednak znacznie bezpieczniej. Twórcy adapteru Smart Kid Belt twierdzą, że może on z powodzeniem zastąpić fotelik czy podkładki. Są jednak pewne ograniczenia co do jego stosowania, Urządzenie jest dedykowane dla dzieci z grupy wagowej drugiej i trzeciej, co oznacza, że dostępne jest dopiero od momentu, gdy dziecko ukończy 5 lat i wagę 15 kg. Graniczna waga, do której przewidziano stosowanie adapteru wynosi natomiast 36 kg, a dziecko osiąga ją średnio w wieku 12 lat. Nakładki poprawiają ułożenie odcinka pasa biodrowego i barkowego. Niewątpliwą zaletą tego wynalazku jest opcja regulacji, dzięki czemu adapter może rosnąć wraz z dzieckiem.

Jak działa adapter?
Urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze. Jest to pasek, który po obu stronach posiada klamry do wpięcia w pasy bezpieczeństwa. Wszystko co trzeba zrobić to umieścić dziecko na siedzeniu i przypiąć zwykłym pasem. Następnie montujemy klamrę na pasie biodrowym, regulując adapter w taki sposób, aby górna klamra znalazła się tuż nad ramieniem dziecka. Adapter może być wykorzystywany w każdym pojeździe, który wyposażony został w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Oznacza to, że można go wykorzystać również w taksówce lub podczas wycieczki autokarem, dzięki czemu dziecko zostanie bezpieczne przewiezione.
Niewielka waga adaptera pozwala przechowywać go w torebce lub plecaku, dzięki czemu można go nosić zawsze przy sobie i być przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje. Adapter do pasów dla dzieci jest także w stanie rozwiązać problemy logistyczne, na które często napotykają rodzice posiadający więcej niż jeden samochód. Współczesne tempo życia wymusza na nas do angażowania innych członków rodziny lub bliskich, którzy odwiozą dziecko do szkoły lub na dodatkowe zajęcia, podczas gdy rodzice będą przebywać w pracy. Przepinanie fotelika z jednego samochodu do drugiego jest nie tyle kłopotliwe, co może stwarzać zagrożenie nieprawidłowego zamontowania lub przypięcia dziecka w wyniku pośpiechu. W przypadku adapteru ryzyko takie maleje, ponieważ jego instalacja jest bardzo prosta i zajmuje tylko kilkanaście sekund.

Czy adapter do pasów dla dzieci to bezpieczna opcja?
Adapter Smart Kid Belt jest polskim wynalazkiem, który zdążył podbić już rynek europejski i amerykański. Z pewnością wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, czy jest on bezpiecznym rozwiązaniem. Sceptycy mogą jednak porzucić obawy. Pas został sprawdzony i przetestowany pod kątem bezpieczeństwa, a certyfikaty można odnaleźć na stronie producenta. A co, gdy zatrzyma cię policja? W końcu brak fotelika wydaje się równoznaczny z mandatem. Tutaj również można zachować spokój, ponieważ zgodnie z polskim prawem, dziecko powinno być przewożone w urządzeniu podtrzymującym. Przepisy nie określają, czy urządzeniem tym ma być fotelik, podkładka, czy inne akcesorium. Ważne jest jednak aby było one dopasowane do wzrostu i wagi dziecka, a także zostało zamontowane w poprawny sposób. Podczas kontroli policji nie otrzymamy więc mandatu przewożąc dzieci przypięte pasami wyregulowanymi adapterem.