Jesień i zima to czas, kiedy wszyscy po wakacjach i urlopach wracają do miasta i dojeżdżają do pracy oraz szkół. Na ulicach ruch staje się bardziej natężony, pojawia się więcej samochodów i często tworzą się korki. To także czas, kiedy rano i wieczorem robi się coraz ciemniej, częściej pada deszcz, a wraz ze zbliżającą się zimą zaczyna także prószyć śnieg i na drogach robi się ślisko. W takich warunkach nie trudno o wypadek czy stłuczkę. Choć o bezpieczeństwo w trakcie jazdy powinniśmy dbać przez cały rok, to jednak jesienią i zimą warto zachować szczególną uwagę na drogach, zwłaszcza, gdy pod opieką mamy małych pasażerów, których zdrowie i życie zależy od nas.

Zasada 1 - Sprawdź dokładnie fotelik
O tym, że dziecko musi podróżować w foteliku nie trzeba nikogo przekonywać. Przed każdą podróżą warto jednak sprawdzić, czy jest dobrze zamontowany. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji, gdy fotelik przypinamy pasami, które z czasem stają się luźniejsze. Należy również sprawdzić, czy po wakacjach fotelik nie stał się przypadkiem dla dziecka zbyt mały.

Zasada 2 - Zawsze zdejmuj dziecku kurtkę
Jesień i zima to czas, kiedy ubieramy nasze dzieci coraz cieplej, aby chronić je przed chłodem. Niestety, miękkie puchowe kurtki, które zabezpieczają maluchy przed przeziębieniem, w trakcie podróży samochodem mogą stwarzać zagrożenie. Grube ubrania sprawiają, że pomiędzy pasami, a ciałem dziecka powstaje luz, przez co podczas zderzenia maluch może wyślizgnąć się z pasów.

Zasada 3 - Zadbaj o śpiworek dla malucha
Najmniejsi pasażerowie potrzebują podczas jazdy wyjątkowego komfortu, a także ciepła. Umieszczanie dziecka w kurteczce zimowej w foteliku jest złym pomysłem. Zamiast tego można jednak zaopatrzyć się w specjalny śpiworek, który bezpiecznie otuli maluszka sprawiając, że będzie mu wygodnie i ciepło.

Zasada 4 - Zaopatrz się w ochraniacz pod fotelik
Jesiennie błoto i zimowy śnieg maluchy z pewnością wniosą na swoich butach do samochodu. Trzeba liczyć się z tym, że wnętrze pojazdu będzie często zabrudzone. Najwięcej plam z błota może powstać w przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Dzieci kopiące brudnymi bucikami i tył kanapy mogą sprawić, że tapicerka będzie w opłakanym stanie. Na szczęście można temu łatwo zapobiec. Wystarczy zainwestować w specjalny ochraniacz pod fotelik, który będzie chronił kanapę przed zabrudzeniami, a także wgnieceniami i przetarciami.

Zasada 5 - Zabezpiecz rzeczy w samochodzie
Jesienią i zimą często przewozimy w samochodzie różne przedmioty. Parasol na deszcz buty na zmianę, czy chociażby prezenty w drodze do rodziny na święta. Wszystkie te rzeczy powinniśmy bezwzględnie umieszczać w bagażniku. Jeśli nie zmieszczą się w nim i przyjdzie ci do głowy, aby część z nich położyć na siedzeniu, zastanów się nad tym dwa razy. W trakcie kolizji, każdy przedmiot może stać się zagrożeniem dla ciebie i życia twojego dziecka. Jeśli naprawdę musisz zabrać dodatkowe rzeczy, dla których nie ma już miejsca w bagażniku, zabezpiecz je odpowiednio, aby podczas zderzenia nie latały swobodnie po wnętrzu pojazdu.

Zasada 6 - Dopasuj temperaturę pojazdu
Radykalna zmiana temperatur nie jest bezpieczna dla zdrowia maluchów. Nie należy zatem dopuszczać do sytuacji, gdy na dworze jest -10 stopni, a w samochodzie 25. Jeśli dodatkowo pociecha ma na sobie grube ubranie i przykryta jest kocykiem lub opatulona w śpiworek, można łatwo doprowadzić do przegrzania. W zimie temperatura w samochodzie nie powinna przekraczać 17 stopni Celsjusza. Tyle wystarczy, aby jazda była komfortowa, a samopoczucie po opuszczeniu pojazdu było znacznie lepsze.